Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Godzina do przodu, czyli godzina „do tyłu”

Podziel się
Oceń

Ten moment pojawia się zawsze dwa razy w ciągu każdego roku. Wiążą się z nim zmiany samopoczucia, ekonomii i odczuwania tego, kiedy robi się jasno i ciemno. Mowa o zmianie czasu, która nastąpi dziś w nocy, z 26 na 27 marca.
Godzina do przodu, czyli godzina „do tyłu”

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Zmiana czasu na letni

Nadejście wiosny wiąże z przestawieniem czasu z zimowego na letni, i tym samym ucieknie nam nominalnie jedna godzina z dzisiejszego czasu na sen. Dla kogoś, kto z różnych powodów nie położy się dzisiaj spać, oznacza to, że będzie spóźniony o godzinę. Każdy pociąg, który wyjedzie punktualnie ze stacji początkowej, i jego czas przejazdu będzie przebiegał w godzinach nocnych, dojedzie do stacji końcowej z godzinnym opóźnieniem. Cokolwiek byśmy nie zrobili to po dzisiejszej nocy będziemy jedną godzinę stratni, czyli mówiąc potocznie „do tyłu” lub „w plecy”.

Zmiana czasu 2022 na letni wypada dziś w nocy z soboty (26 marca na niedzielę 27 marca). Mechanizm takiej zmiany jest prosty i znany od wielu lat, zegarki w nocy z godziny 2.00 przestawimy na godzinę 3.00, więc czas tak jakby zgubi jedną godzinę po drodze.

 

Czy to oznacza krótszy sen?

Dla kogoś kto kładzie się spać i wstaje o tej samej godzinie, to nominalnie tak, jednak dla naszego dziennego zegara biologicznego nie ma to większego znaczenia. Wystarczy kłaść się o kilka minut wcześniej każdego dnia i po kilku funkcjonowanie dobowe organizmu samo się wyreguluje.

Pomysłodawcą mechanizmu zmiany czasu był Beniamin Franklin. To on jako pierwszy zasugerował wprowadzenie zmiany czasu na letni i zimowy. Podsunął takie rozwiązanie jako możliwość oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia. Jak słusznie zauważył, ludzie, wybierając porę pójścia spać, przede wszystkim zwracają uwagę nie na zachód słońca, ale na dokładną godzinę. Według Benjamina Franklina zmiana czasu na letni czy zimowy wpływa korzystnie na mniejsze zużywanie sztucznych źródeł światła. Po wprowadzeniu tego mechanizmu ludzie zaczęli więcej pracować przy świetle naturalnym.

Konkretna data zmiany czasu z zimowego na letni w każdym roku jest inna. Dla 2022 roku wypada w nocy z 26 marca na 27 marca. Można jednak zapamiętać termin zmiany czasu na letni, ponieważ postanowiono, że zawsze będzie ona przypadać w ostatnią niedzielę marca. Jak co roku, przestawiamy więc zegarki z godziny 2 na godzinę 3.

 

Czy to ostatni raz, gdy przestawiamy zegar na czas letni? 

Jest to wysoce prawdopodobne, bo Parlament Europejski, już w 2019 roku wykazał chęć zniesienia zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Prace nad tym pomysłem są wysoce zaawansowane, a to może oznaczać, że prawdopodobnie ostatni raz przestawiamy dziś swoje zegarki.

Natomiast kiedy nastąpi ewentualna zmiana czasu 2022 na zimowy? Część państw europejskich, która zdecyduje się pozostać jednak na stałe przy czasie zimowym, będzie musiała przygotować się na jeszcze jedną zmianę jesienią. Jeśli Polska dołączy do tej grupy, wtedy ponownie przestawimy swoje zegarki w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku. Tym razem będziesz spać godzinę dłużej. Przestawiamy czas bowiem z godziny 3 na godzinę 2.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA