Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Bardzo stary grobowiec z lśniącą, nową tablicą [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wiosenne porządki oznaczają często nie tylko sprzątanie domów i mycie okien, ale także porządkowanie grobów osób bliskich. W czasie spaceru po parafialnej nekropolii w Gorlicach możecie zwrócić uwagę na dość niezwykły nagrobek.
Bardzo stary grobowiec z lśniącą, nową tablicą [FOTO]

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Bardzo stary grobowiec z nową tablicą

Odnowiony grobowiec jest wyjątkowy: wysoki, wyróżniający się kształtem. To, co zwraca jednak szczególną uwagę, to nowa tablica, która jest elegancka i została położona tutaj później. Graficzny znak na tablicy powoduje, że nie wygląda ona jak typowa tablica nagrobna – przypomina raczej tablicę pamiątkową.

Skąd pomysł, by ją tutaj położyć? W końcu w tym grobowcu już od dawna nikt nie został pochowany.
 

Kto tu spoczywa(ł)?

Treść tablicy jest następująca:

Księdzu Kanonikowi,
Szambelanowi Papieskiemu i Proboszczowi Gorlickiemu

Marcelemu Junoszy-Żabickiemu
1822-1899

Budowniczemu Gorlickiej Świątyni Parafialnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tablicę tę poświęca
Komitet Ratowania Zabytków
Cmentarza Parafialnego

Gorlice 2019

 

Tablica położona została na grobowcu, który został niedawno odnowiony i zakonserwowany. Widzimy na nim także oryginalną tablicę, informującą o tym, kto został tu pochowany, ale nazwiska ks. Żabickiego tu nie ma. Wymienione są tylko Antonina Żabicka i jej córka: Zofia Żabicka.

Dlaczego więc tablica poświęcona budowniczemu gorlickiej świątyni znalazła się właśnie tutaj?

W poszukiwaniu odpowiedzi sięgnęliśmy po książkę ks. Jana Wilka, Gorlicki cmentarz,  o której wspomnieliśmy Wam już kilkukrotnie, m.in. opowiadając o niezwykłych, poetyckich pożegnaniach, które wyryto w kamieniu >>>Dlaczego ten nagrobek jest wyjątkowy? Miejsce warte uwagi [FOTO]

Odpowiedź na zadane pytanie stała się oczywista.

 

Dobry duszpasterz, opiekun poszkodowanych pożarem

W książce ks. Wilka, na jednej z ostatnich stron znajdujemy krótki rys biograficzny ks. Żabickiego. Urodzony w 1822 roku ks. Marceli Żabicki herbu Junosza pochodził z Zarzecza (koło Jarosławia). Pochodził z rodu ziemiańskiego. Wyświęcony na księdza został w 1846 roku w Przemyślu, gdzie też studiował. Były wikariusz w Kołaczycach, Brzozowie i Drohobyczu. Od 1854 roku przez 12 lat ks. Żabicki był proboszczem w Szymbarku, a potem trafił do Gorlic.


Warto nadmienić, że właśnie na ten okres przypada bardzo duża aktywność Ignacego Łukasiewicza w Gorlickiem. Czy spotkali się kiedyś z ks. Żabickim? Niewykluczone.

 

Po latach posługi w Szymbarku ks. Żabicki stanął przez ogromnym wyzwaniem: 1874 rok to wielki pożar miasta i ogromne straty. Setki osób pozbawionych dachu nad głową wymagały pomocy. Fakt, że pożar wybuchł na początku października dodatkowo komplikował rozwiązanie problemu. Ksiądz Żabicki pomagał jednak, jak umiał, a jednocześnie przygotował i zrealizował budowę znanej nam dziś świątyni pw. NNMP w Gorlicach. To właśnie na jej murach już kilkadziesiąt lat później pozostawione zostaną ślady straszliwych walk, które miały tu miejsce w 1915 roku.

Jak czytamy w notatce ks. Wilka:

Dobry duszpasterz i organizator-społecznik, opiekun poszkodowanych pożarem mieszczan, którzy po jego śmierci ufundowali w prezbiterium kościoła bogate epitafium. Z jego grobu pozostała po 1915 r. tylko tablica (przechowywana w kancelarii parafii).

 

Trzy lata temu nowa tablica pojawiła się na grobie rodzinnym ks. Żabickiego. Przypomina o tej niezwykłej osobie w historii naszego regionu, która z pewnością zasługuje na takie właśnie wyróżnienie.

 

Źródło info: ks. Jan Wilk, Gorlicki cmentarz, Gorlice 1995/własne



Napisz komentarz
Komentarze
Czołgista 23.03.2022 10:14
Przy okazji może warto zauważyć, że ta "nowa, lśniąca tablica" niezbyt pasuje do tego pięknego nagrobka. Przecież można było wykonać ją z kamienia podobnego/takiego samego jak nagrobek, wtedy tablica tworzyłaby z nim jedną całość. No ale po co - ważne, aby było widać, że to jest nasze przez nas zrobione, i to nie jest nasze ostatnie słowo... ;)

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA