Uszkodzona klimatyzacja w samochodzie – co się psuje?
Idea klimatyzacji samochodowej jest prosta. Krążący w układzie czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, ochładza je i wtłacza do wnętrza pojazdu. Ogólna zasada działania tego systemu polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym.
Genialny w swoich założeniach układ – w przypadku wersji stosowanych w samochodach – jest niestety podatny na różnego rodzaju awarie. Najczęściej są to usterki związane ze zużyciem eksploatacyjnym układu lub jego uszkodzeniem mechanicznym. Awariom ulegają skraplacz, czyli chłodnica klimatyzacji, przewody połączeniowe oraz sprężarka, czyli kompresor klimatyzacji. Każdą z tych części można na szczęście bez trudu kupić, np. szeroką ofertę kompresorów znajdziemy tutaj: https://deler.pl/c/klimatyzacja/kompresor-klimatyzacji. Zwłaszcza tej części warto poszukiwać w Internecie, zwracając uwagę na ceny, gdyż jest ona z reguły dość droga.
Nie zawsze jednak brak sprężania powietrza w układzie oznacza konieczność wymiany kompresora. Często spotykaną awarią jest uszkodzona cewka kompresora klimatyzacji. Cewka to element odpowiedzialny za załączanie i wyłączanie kompresora. Jest to podzespół elektryczny, który w przypadku usterki trzeba wymienić na nowy. Jest jednak znacznie tańszy niż kompletny kompresor.
Wśród rzadziej spotykanych awarii klimatyzacji można wyróżnić jeszcze uszkodzenie dmuchawy powietrza – zdarza się, że cały układ jest sprawny, ale chłodzone przezeń powietrze nie jest po prostu wtłaczane do kabiny z powodu usterki dmuchawy. W niektórych pojazdach występują także usterki układu sterowania klimatyzacją – przykładowo układ może wówczas nie reagować na zadaną temperaturę w kabinie pojazdu lub w ogóle się nie uruchamiać.
Czy klimatyzacja w aucie działa? Jak to sprawdzić?
Teoretycznie zdiagnozowanie prawidłowego lub nieprawidłowego działania klimatyzacji w pojeździe wydaje się proste. Jeżeli z nawiewów pojazdu, po uruchomieniu układu i wybraniu niskiej temperatury, wydostaje się chłodne powietrze – system działa. Tego typu test łatwo jednak wykonać w ciepłych miesiącach roku. Zimą, nawet kiedy nie włączymy układu klimatyzacji, z nawiewów będzie wydostawać się zimne powietrze.
Niektóre awarie można zdiagnozować, wsłuchując się w pracę układu. Jeżeli po włączeniu klimatyzacji nie jest słyszalny żaden dźwięk, a obroty silnika nie zmieniają się choćby w minimalnym zakresie – możliwe jest, że układ nie włącza się – być może z powodu awarii wspomnianej cewki lub gdy uszkodzona jest sprężarka klimatyzacji. Zdarza się jednak, że klimatyzacja uruchamia się, lecz nie chłodzi powietrza. Może się tak stać, jeśli w układzie znajduje się zbyt mało czynnika chłodniczego. Powodem jest zwykle nieszczelność, przez którą gaz się ulotnił.
Jak zdiagnozować awarię klimatyzacji?
Jeżeli nie jesteśmy w stanie samemu sprawdzić z całą pewnością, czy układ klimatyzacji w naszym pojeździe działa, skorzystajmy z usług warsztatu naprawczego. Doświadczony mechanik bardzo szybko sprawdzi, czy w układzie klimatyzacji znajduje się czynnik. Ewentualne nieszczelności można zdiagnozować poprzez podanie kontrastu do układu klimatyzacji. Wówczas w miejscu wycieku będzie można zauważyć kolorowe przebarwienie, najczęściej widoczne po podświetleniu lampą UV.
Jeśli na pierwszy rzut oka uszkodzona jest sprężarka klimatyzacji, dobry mechanik przeprowadzi bardziej wnikliwą diagnostykę, która pozwoli ustalić, czy rzeczywiście kompresor jest niesprawny, a także to, co mogło spowodować taki stan rzeczy. Często przyczyną awarii kompresora klimatyzacji jest zanieczyszczenie przez opiłki żelaza czy inne ciała obce (np. pozostałości po zbyt dużej dawce kontrastu) krążące w układzie wraz z olejem. Zabrudzenia zbierają się na iglicy elektrozaworu kompresora, z czasem ograniczając możliwość jego pracy i powodując zatarcie.
W niektórych układach klimatyzacji możliwa jest wymiana samego elektrozaworu – bez konieczności demontowania kompresora. Po naprawie konieczna jest wymiana filtra osuszacza klimatyzacji, który prawdopodobnie utracił swoje właściwości filtrujące z powodu ilości zabrudzeń. Pozostawienie brudnego filtra może spowodować, że awaria kompresora szybko powróci.
Mechanicy zalecają częste wykonywanie serwisu układu klimatyzacji – w tym jego płukanie, pozwalające na usunięcie zanieczyszczeń. Warto także regularnie przeprowadzać czyszczenie i odgrzybianie układu klimatyzacji, które pozwoli na wyeliminowanie szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów, zalegających w przewodach wentylacyjnych pojazdu.
Napisz komentarz
Komentarze