Witaminy, które „lubią” wodę
Witaminy rozpuszczalne w wodzie wchłaniają się w jelicie cienkim, a następnie krew rozprowadza je po całym organizmie. Ich niewielkie ilości są syntezowane w jelicie grubym przez bakterie, stanowiące naturalną florę bakteryjną. Witaminy z tej grupy są wydalane z moczem, dlatego ich nadmiar w organizmie praktycznie nie występuje.
Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy: B1,B2, B3, B6, B12, C oraz biotyna i kwas foliowy. W przypadku stosowania mało urozmaiconej diety, w czasie choroby lub podczas ciąży powinno się przyjmować suplementy diety zawierające wymienione substancje. Ponadto zaleca się, by suplementy witaminowe z witaminami rozpuszczalnymi w wodzie były przyjmowane przez osoby starsze, które z racji utraty apetytu, jedzą znacznie mniej niż powinny.
Witaminy, które „wolą” tłuszcze
Spośród wszystkim witamin zaledwie cztery rozpuszczają się w tłuszczach. Są to tzw. Witaminy „(T)ADEK”, czyli witamina A, D, E i K. Ich przyjmowanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem, ze względu na możliwość przedawkowania. Wymienione substancje odkładają się w tkance tłuszczowej i wątrobie – są to witaminy, które jako jedyne mogą być magazynowane w ludzkim organizmie. Szczególną ostrożność w ich przyjmowaniu powinny zachować kobiety w ciąży, gdyż przedawkowanie witaminy A może doprowadzić do wad rozwojowych u płodu (m.in. wodogłowia, małogłowia i uszkodzeń w obrębie twarzoczaszki). Więcej informacji na temat skutków nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach można znaleźć na http://wspierajzdrowie.pl/.
Ostrożność powinno się zachować również w sytuacji, gdy przyjmuje się preparaty multiwitaminowe. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są dostarczane do organizmu wraz z witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, jednak wyłącznie te drugie zostaną wydalone, jeżeli w organizmie znajdzie się ich zbyt dużo. Z tego powodu powinno się przestrzegać zalecanej dawki preparatu multiwitaminowego i unikać dodatkowego przyjmowania innych suplementów z witaminami. Ponadto o przyjmowaniu preparatów multiwitaminowych powinno się poinformować lekarza – zwłaszcza gdy przyjmuje się stale różnego typu leki lub w sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje schorzenia wynikające z nieprawidłowej ilości witamin w diecie.
Napisz komentarz
Komentarze