Tak, tak dokładnie stamtąd pojawił się u nas pył, jaki zawędrował wraz z masami powietrza i opadami z Afryki przez Półwysep Iberyjski do krajów Europy Zachodniej i Środkowej. Front, który transportował ziarenka piasku, w wielu krajach wywołał prawdziwe anomalie pogodowe, niebo było czerwone, a tam gdzie były opady osadziła się warstwa piasku.
W Hiszpanii saharyjski pył pokrył stoki narciarskie, a miłośnicy dwóch desek szusowali po mieszance białego puchu i pyłu. Media społecznościowe pełne są zdjęć ukazujących piękno tego zjawiska meteorologicznego.
Dust from the Sahara covered this Spanish ski resort yesterday, a visual of North Africa’s importance to the rest of the world
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) March 17, 2022
The most emptiest and parched area of the world supplies vital nutrients through this dust for rain forests and ocean life 1/ pic.twitter.com/HYD2ZAoUOk
Autor zdjęć: Marcin Marczewski
Do Polski dotarły nieznaczne ilości drobnego piasku, które osadziły się na karoseriach pojazdów wraz ze środowymi, porannymi opadami deszczu. Kierowcy, którzy zasugerowali się dobrymi prognozami pogody, dziś tłumnie odwiedzali myjnie, by pozbyć się tego piaskowego nalotu.
Powstawanie takiego pyłowego opadu nosi nazwę kalimy. Jest to zjawisko pogodowe towarzyszące burzom piaskowym nad Saharą. Gwałtowne zawirowania powietrza transportują pyły do górnych warstw troposfery, które są przenoszone przez wiatry i następnie osiadają na ulicach, domach i samochodach, głównie w rejonach Wysp Kanaryjskich. Raz na jakiś czas front jest na tyle silny, że przenosi je do krajów południowej Europy, a nawet i dalej na północ.
Pył może utrudniać widoczność, a u niektórych osób może powodować także problemy alergiczne. Zdarza się także występowanie czerwonych deszczy.
Jak mówią specjaliści, zjawisko zaciągania piasku do frontów deszczowych na tak daleką odległość nie występuje zbyt często, przeważnie raz na kilka lat.
Wystąpienie zjawiska kalimy nad Polską potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który zamieścił w mediach społecznościowych mapkę śledzącą trasę mas powietrza wraz z piaskiem.
W tych regionach w wielu miejscach niebo przybrało mętny kolor.
Pył znad Sahary znów w Polsce?
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 16, 2022
Masy powietrza zawierające pył znad Sahary dotarły dziś nad płd.-zach. krańce PL. W tych regionach dziś wieczorem? może pojawić się mętne niebo. Nie jest wykluczone pojawienie się warstewki pyłowego "kurzu".#IMGW #pył #Sahara pic.twitter.com/XMs5VcWB7h
Napisz komentarz
Komentarze