Dziś (17 marca) ok. godz. 4 w sieci kolejowej całego kraju wystąpiły usterki urządzeń sterowania kilkunastu lokalnych centrów odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu dalekobieżnego. Jak informują władze PKP, stan ten wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów na trasach około 820 km najważniejszych połączeń w kraju, a opóźnienia tych, które wyjechały na trasę sięgają 200 - 300 minut.
W tym momencie trwa weryfikowanie, czy doszło do cyberataku na urządzenia obsługi ruchu kolejowego.
Jak informuje Janusz Cieszyński, jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) March 17, 2022
PKP w mediach społecznościowych apeluje, by w związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego rozważyć dziś rezygnację z podróży pociągami. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego
W związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Więcej ⬇️ pic.twitter.com/YXqYZVIh2M
— PKP Intercity (@PKPIntercityPDP) March 17, 2022
W naszym regionie największe utrudnienia są w Krakowie uruchomiono zastępczą komunikację autobusową na trasie Kraków Główny - Kraków Łobzów - Kraków Bronowice - Kraków Lotnisko, a także dwa pociągi wahadłowe relacji Kraków Mydlniki - Kraków Bronowice - Kraków Łobzów - Kraków Główny - Kraków Zabłocie - Kraków Płaszów - Kraków Prokocim - Kraków Bieżanów - Kraków Złocień - Kokotów - Węgrzce Wielkie - Podłęże, które odbierają podróżnych ze wszystkich pociągów, które skończą bieg na stacjach Podłęże i Kraków Mydlniki.
AKTUALIZACJA (13.30)
Na początku PKP PLK nie wykluczało, ze to atak hakerski. Jak się jednak okazało się że, problem dotyczył oprogramowania firmy Alstom.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem.
Stopniowo normalizuje się sytuacja na sieci kolejowej.
Stopniowo normalizuje się sytuacja na sieci kolejowej.
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) March 17, 2022
Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania ? pic.twitter.com/i2ZXjOgiOn
Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania i przywracany ruch
Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania i przywracany ruch ?Obecnie przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach. Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń - to błąd w działaniu urządzeń ? pic.twitter.com/15GRhUxffn
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) March 17, 2022
Źródło info: onet.pl
Napisz komentarz
Komentarze