Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wizyta w Bełżcu w rocznicę pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady

Podziel się
Oceń

15 marca minęła 80. rocznica pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. W uroczystościach rocznicowych brali udział także reprezentanci naszego regionu. Uczczenie pamięci 450 tys. ofiar zagłady było niezwykle przejmujące, szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń.
Wizyta w Bełżcu w rocznicę pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady

Autor: Fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0 pl

 

Bełżec to miejscowość w województwie lubelskim, położona zaledwie 16 kilometrów od granicy Polsko-Ukraińskiej w Hrebennem. Wizyta zastępcy burmistrza miasta Gorlice Łukasza Bałajewicza i zastępcy kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji, Marcina Gugulskiego była związana z obchodami 80. rocznicy pierwszych wywozów Żydów do obozu zagłady, który był w tym miejscu. Uroczystości przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Państwowe Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Jak czytamy w relacji z wydarzenia:

Niezwykle przejmującym momentem było odczytanie relacji Poli Hirszman, żony Chaima Hirszmana – drugiego obok Rudolfa Redera ocalałego z obozu zagłady w Bełżcu. W jej wspomnieniach – zebranych w 1946 r. – zanotowano:
– Wiem, z opowiadania mego męża, że obóz w Bełżcu tworzył wraz z barakami dla robotników /którzy rekrutowali się wyłącznie z Żydów wybranych transportów/ jedną całość. Z zewnątrz obóz był otoczony laskiem, tak, że niczego nie można było dojrzeć. Był jeden barak, do którego zapędzano wszystkich ludzi, przeznaczonych na śmierć, a drzwi jego zamykały się automatycznie i ludzi tam gazowano. Robotnicy Żydzi wybierali potem trupy i początkowo grzebali, a później palili.


Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu działał od marca do grudnia 1942 roku. Zamordowano tu niemal pół miliona osób, głównie polskich Żydów. Pośród ofiar byli również Żydzi z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.


Akcja Reinhard

Pierwsze osoby przeznaczone do zamordowania przybyły do Bełżca 17 marca 1942 roku. Były to transporty Żydów z lubelskiego getta na Podzamczu. Każdego kolejnego dnia do getta przywożono wagonami towarowymi kolejne tysiące Żydów, którzy nie mieli świadomości tego, co się z nimi stanie.
Wizyta przedstawicieli naszego miasta w Bełżcu nie była przypadkowa: do tego obozu zagłady trafił też transport z naszego miasta. Prawdopodobnie zostali oni zamordowani 20 sierpnia 1942 roku.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
WINK 18.03.2022 20:32
a KOGO TO OBCHODZI???

Anty 17.03.2022 09:25
Po co o tym pisać? To nie nasza sprawa. Żydzi niech sobie wspominają.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA