Dokumenty składamy wyłącznie elektronicznie
Od roku 2021 dokumenty z wnioskami można składać tylko drogą elektroniczną.
Wnioski można składać od 15 marca do 16 maja 2022 r. Możliwe jest uzyskanie dopłat, mimo złożenia wniosku po terminie, ale wiąże się to z pomniejszeniem wysokości należnej płatności o 1% za każdy dzień roboczy spóźnienia. Ostateczny termin, w którym można składać wnioski mija 10 czerwca 2022 r.
Warto złożyć nawet wniosek, który będzie potem wymagał zmian
Jeśli wniosek zostanie złożony terminowo, to będzie można w nim wprowadzać zmiany. Bez żadnych konsekwencji dla obniżenia wysokości dopłat można to zrobić do 31 maja 2022 r. Jeśli poprawki zostaną wprowadzone później, ale nie później niż do 10 czerwca 2022 r., za każdy dzień zwłoki płatności zostaną pomniejszone o 1%.
Uzupełniająca Płatność Podstawowa – co to jest?
Dla rolników, którzy korzystają z dodatkowych płatności z tytułu działań rolno-środowiskowo-klimatycznych także pewna nowość: pojawiły się dwa nowe pakiety, które wchodzą w skład tych płatności
- Pakiet 8 – Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk
- Pakiet 9 – Retencjonowanie wody.
Nowości techniczne związane ze składaniem wniosków
W ubiegłym roku, aby złożyć wniosek można było zalogować się bezpośrednio do aplikacji eWniosekPlus. W tym roku nastąpiła zmiana: aby skorzystać z tej aplikacji konieczne jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Cała reszta procedury pozostaje bez zmian, w szczególności nie zmieniają się dane dostępu (nazwa loginu i hasło użytkownika).
Dla wszystkich, którzy obawiają się samodzielnie wypełnić wniosek pomoc techniczną oferują pracownicy ARiMR Agencji. Z ich wsparcia można skorzystać w każdym biurze powiatowym ARiMR, gdzie przy specjalnym stanowisku można przygotować i złożyć wniosek, w czym pomogą eksperci.
W roku 2021 wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników, a trafiło do nich łącznie ponad 17 mld złotych z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 r.
Źródło info: ARiMR
Napisz komentarz
Komentarze