Toyota Corolla pionierem japońskich dróg
Pierwsza generacja modelu Toyota Corolla cieszyła się wielkim zainteresowaniem: aż 1,3 milionów osób uczestniczyło w pokazach przedpremierowych. Odbiło się to na późniejszej sprzedaży, która w skali ówczesnego rynku była wręcz rekordowa. Pierwsza Corolla posiadała dwa osobne fotele z przodu, a w podłodze miała zamontowaną czterostopniową skrzynię biegów. Miała też kolumnę MacPhersona w przednim zawieszeniu, co dzisiaj nie budzi zdziwienia (to jedno z najpopularniejszych i najpowszechniejszych rozwiązań stosowanych we współczesnych pojazdach tego typu), ale wówczas było hitem, szczególnie w Japonii. W tym azjatyckim kraju Toyota Corolla była pierwszym samochodem osobowym z kolumną MacPhersona!
Kolejne generacje
Corolla rozwijała się z generacji na generację. W drugiej odsłonie dodano już pięciostopniową skrzynię biegów, poszerzono także nadwozie w trosce o komfort kierowcy oraz użytkowników. To także były czasy, gdy w samochodach zaczęło pojawiać się radio (kto dzisiaj wyobraża sobie jazdę samochodem bez radia, które gra w tle? – większość ludzi korzysta z tego medium tylko i wyłącznie w ten sposób!), wentylacja, czasami nawet klimatyzacja. W ten sposób powoli rozwiązywano kolejne problemy kierowców, z którymi wówczas się borykano. Nic dziwnego, że Corolla znowu biła rekordy sprzedaży.
Bezpieczeństwo w Corolli
W trzeciej generacji Toyota Corolla dorobiła się już trzystopniowej oraz automatycznej skrzyni biegów, jak też i pasów bezpieczeństwa, które same się blokują. To wtedy również osiągnięto liczbę pięciu milionów sprzedanych modeli, co wywindowało Corollę na sam szczyt rynku samochodów osobowych i dało jej pozycję najpopularniejszego modelu. Czwarta generacja zaoferowała nowy silnik i zmodernizowane zawieszenie. W piątej z kolei samochód przeszedł największe zmiany w historii tego modelu. Oprócz dodania przedniego napędu do nadwozia sedan oraz czterostopniowej automatycznej skrzyni biegów i zastosowaniu komputerów przy projektowaniu pojazdu, Toyota Corolla po prostu radykalnie zmieniła swój design.
Toyota Corolla – historia
Szósta generacja przeszła pod znakiem przednich napędów we wszystkich modelach, jak też i silników z dwoma wałkami w głowicy DOHC, które do tej pory montowano tylko w samochodach typowo sportowych. Siódma generacja zwiększyła wymiary nadwozia, dodając również automatyczną klimatyzację, zamek centralny i poduszki powietrzne. W ósmej generacji ponownie zmieniono design modelu, a na jego popularność wpłynęły sukcesy Corolli WRC w wyścigach samochodowych. Dziewiąta generacja po raz pierwszy w historii modelu powstała w Europie – co też wpłynęło na całkowitą zmianę koncepcji samochodu. Jubileuszowa Corolla z kolei uznała klimatyzację oraz odtwarzacz CD w samochodzie za standard, a w teście zderzeniowym EuroNCAP mierzącym bezpieczeństwo jazdy danym samochodem, zyskała pięć gwiazdek. Jedenasta generacja Toyoty Corolli z kolei już potrafi samodzielnie parkować…
To niesamowite, jak na naszych oczach zmienia się historia samochodów. Coś, co kiedyś było fanaberią i dodatkową opcją, dzisiaj jest standardem. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie generacje łączy jedno: miłość do Corolli oraz dbałość o bezpieczeństwo pojazdu i jego pasażerów.
Artykuł powstał przy współpracy z Toyota Radość: http://www.toyota-radosc.pl/
Napisz komentarz
Komentarze