Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Kochać jak Ignacy Honoratę? Może jednak nie...

Podziel się
Oceń

Historia miłości Ignacego Łukasiewicza i jego żony to rozdział w jego życiu, który był dość niezwykły, chociaż pełen kontrowersji. Czy Ignacy naprawdę kochał Honoratę, czy też było to małżeństwo z rozsądku? Oceńcie sami!
Kochać jak Ignacy Honoratę? Może jednak nie...

Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Jak Ignacy Honoratę: miłość od kołyski..?

Związek Ignacego i Honoraty był niezwykły z wielu względów. W pierwszej kolejności podkreślany jest fakt, że przyszłych małżonków łączyła niezwykle bliska więź. Powiedzmy wprost: było to kazirodztwo. Ignacy był bowiem wujkiem Honoraty, a ona jego siostrzenicą.

Honorata urodziła się jako dziecko Emilii Łukasiewiczówny i jej męża Ernesta Leopolda Dydaka-Stacherskiego herbu Ostoja.

Akcja rodem z Wiedźmina

 

tak w swojej opowieści o Łukasiewiczu mówił o tym Wojciech Drewniak, autor popularnego kanału Historia bez Cenzury. Jak słyszymy w opowieści o dziejach przemysłu naftowego, Ignacy miał zawrzeć ze swoją ukochaną siostrą bardzo niezwykłą umowę. Emilia chciała wyjść za mąż za mężczyznę z wyższych sfer. By małżeństwo było możliwe, kobieta musiała wnieść odpowiednio wysoki posag. Jej majątek był niewystarczający. Ignacy zaoferował więc siostrze, że zrzeknie się swojej części spadku po rodzicach, by Emilia mogła zawrzeć upragniony związek. Jeśli jednak w przyszłości urodzi córkę, to odda ją Ignacemu za żonę.

Tak też się stało, a Ignacy o obietnicy nie zapomniał.

 

Osiemnastolatka gotowa na ślub?

Mimo nadziei Emilii na to, że historia potoczy się inaczej, kiedy Honorata ukończyła 18 rok życia Ignacy upomniał się o dopełnienie obietnicy złożonej przed laty. Choć wielu z nas powie, że dawniej na różnicę wieku patrzono inaczej, należy podkreślić, że Honorata była o 15 lat młodsza od swojego wujka i przyszłego męża. Jednocześnie jednak do ślubu Ignacego i Honoraty nie mogło dojść jeszcze przez pewien czas. Wszystkiemu winne były formalności, które wynikały w pierwszej kolejności z wieku dziewczyny, a po wtóre z bliskiego ich pokrewieństwa. Ignacy nie szczędził jednak ani czasu, ani pieniędzy, by rozwiązać wszystkie problemy stojące między nim, a jego wybranką. Po niecałych dwóch latach starań małżeństwo zawarto na wiosnę 1857 roku na mocy papieskiej dyspensy.

Historia ta stała się przedmiotem licznych plotek i była postrzegana jako prawdziwy skandal obyczajowy. Przypomnijmy, że był to czas prawdziwego rozkwitu kariery Ignacego.


Żona magnata naftowego: wymarzona rola dla kobiety?

Jeśli wyobrażacie sobie dalszą historię tego związku, jako spokojną, rodzinną sielankę i historię kobiety cieszącej się sukcesami męża i korzystającej z jego rosnącego majątku, zatrzymajcie się na chwilę.

Historia Honoraty była bowiem z każdym dniem coraz bardziej tragiczna. 1 lutego 1858 roku urodziła się im córka, Marianna. Niestety, dziecko zmarło w grudniu 1859 roku pozostawiając Honoratę w rozpaczy. Rozpacz przybrała jasne oblicze depresji.

Tu też pojawiają się kontrowersje związane z oceną tego, jakim mężem był Ignacy Łukasiewicz. Jedno podkreślają, że małżonkowie byli sobie bliscy, oddani i ciężko razem pracowali, by przezwyciężyć kolejne przeszkody życiowe.

W niektórych źródłach opisujących relację Ignacego i Honoraty pojawia się jednak obraz zgoła odmienny. Ignacy poświęcał się pracy, heroicznemu rozwojowi przedsiębiorczości, wspieraniu mieszkańców regionu gorlickiego, a potem jasielskiego. Jednocześnie tuż obok siebie miał kobietę, która była niejako skazana na jego towarzystwo. Dawał jej pieniądze, oferował opłacanie zabiegów odnowy biologicznej, zapewniał bezpieczeństwo ekonomiczne. Honorata cierpiała jednak często na brak męża: chciała przytulenia, pocieszenia, obecności, ale nie dostawała tego w takiej postaci, jak chciała.

Które ze źródeł traktować jako bardziej wiarygodne? Trudno dziś orzec.

 

Żart czy wyrzut?

Jedna z najszerzej rozpowszechnianych anegdot opisujących relację łączącą Ignacego i Honoratę jest ta, w której opisywane jest ich wspólne wyjście na spotkanie towarzyskie. Opis jest krótki i sprowadza się do prośby Honoraty o to, by Ignacy umył się, bo roztaczał nieprzyjemną woń.

Ignacy szybko replikuje: ja śmierdzę po to, żebyś Ty pachniała Honorciu.

Czy był to lekki, małżeński żart, czy też nieco grubiańska uwaga i wskazanie Honoracie jej miejsca w tym związku? Dziś nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Mimo bardzo pozytywnego odbioru Ignacego jako członka społeczności lokalnej i niesamowitego wynalazcy, jako towarzysz życia i mąż Ignacy wzbudzać mógł istotne wątpliwości. Prawdy o tym związku nie poznamy prawdopodobnie nigdy i chociaż wiele możemy dziś zakończyć stwierdzeniem „takie były czasy”, to nie wszystkie działania Ignacego możemy w ten sposób usprawiedliwić.

 

Nieprawda! To było dobre, wspierające się małżeństwo!

Nie mamy dziś wystarczająco wielu źródeł, by jednoznacznie określić charakter relacji łączącej Honoratę z Ignacym. Są bowiem informacje, które każą ich przedstawiać jako dobre, zgodne małżeństwo, które wspólnie przetrwało nie tylko tragedię śmierci dziecka, ale także zmiany miejsca zamieszkania i chwilowe kryzysy przemysłowe. Co więcej, Łukasiewiczowie przyjęli później pod swój dach na wychowanie Walentynę, córkę jednego z nauczycieli Ignacego. Realizowali się więc w życiu niemal jako rodzice. Honorata działała aktywnie społecznie zakładając szkołę koronkarską.

Chociaż skandal obyczajowy, którego źródłem był kazirodczy charakter związku odbił się szerokim echem, ludzie ostatecznie oceniali przede wszystkim czyny Ignacego na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Ogromnie go za to cenili. Jego życie prywatne z czasem po prostu wszystkim spowszedniało.

Czy powodem pozytywnych ocen małżeństwa Łukasiewiczów było ich zaangażowanie w sprawy społeczne? A może w czasie rosnącej popularności Ignacego i coraz większych jego sukcesów po prostu nie wypadało już krytykować faktu kazirodztwa? W końcu swoim majestatem zatwierdził ślub sam papież!

Miłość Ci wszystko wybaczy? A może „wszystko zostaje w rodzinie”?

 

Źródło info: podkarpackahistoria.pl, Historia bez Cenzury,

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ciekawy 11.02.2023 19:32
Skąd masz wiadomości sprzed 165 lat o czym rozmawiali Honorata z Ignacym? Proszę o podanie źródła.

Życzliwości nigdy dość 11.02.2023 22:36
Źródła info: podkarpackahistoria.pl, Historia bez Cenzury

Sandra 15.02.2022 20:34
Wow! Nie znałam tego wątku. Super opisana historia prywatnego życia Ignacego. Dziekuje! :))

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama