Od wczoraj (1 lutego) do 27 lutego obowiązywać będą przepisy nowego rozporządzenia Rady Ministrów, dzięki któremu niektórzy rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jego wprowadzenie jest związane z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych (w klasach 5-8) i w szkołach ponadpodstawowych. Ma to znaczenie także dla rodziców i opiekunów dzieci, których pociechy uczą się w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, szkołach funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.
Dla kogo dodatkowy zasiłek?
Przysługuje on wtedy, gdy ze względu na covid-19 doszło do zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek ma umożliwić rodzicom podjęcie opieki nad dzieckiem w czasie nauki zdalnej. Prawo do zasiłku mają rodzice lub opiekunowie dzieci:
- do lat 8,
- do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
O ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się starać, jeśli poza spełnieniem wskazanego warunku dotyczącego wieku i kondycji dziecka spełniony jest także drugi warunek. Zasiłek przysługuje osobom wtedy, kiedy nie ma drugiego rodzica, który może sprawować opiekę nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Dotyczy to w szczególności sytuacji gdy:
(...) drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.
Źródło info: zus.pl, gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze