Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Afrykański pomór świń może powodować ogromne straty u hodowców trzody. Nadleśnictwo pomoże ograniczyć zagrożenie

Podziel się
Oceń

W minioną środę (5 stycznia) w miejscowości Śnietnica oficjalnie otwarto inwestycję, która ma na celu zwiększyć potencjał bioasekuracyjny obszaru administrowanego przez Nadleśnictwo Łosie. Brzmi skomplikowanie? Wyjaśniamy o co chodzi!
Afrykański pomór świń może powodować ogromne straty u hodowców trzody. Nadleśnictwo pomoże ograniczyć zagrożenie

Autor: Fot. Nadleśnictwo Łosie

 

Otwarcie nowej inwestycji, którą realizowano pod nazwą „Rozbudowa infrastruktury łowieckiej w OHZ Nadleśnictwa Łosie”, było bardzo ważnym wydarzeniem. Chociaż wielu może uznać, że to abstrakcyjna realizacja, która nie ma realnego wpływu na nasze bezpieczeństwo, chcielibyśmy Was przekonać, że absolutnie tak nie jest.

Afrykański pomór świń (ASF) to choroba przenoszona na nasz terenie głównie przez zakażone dziki przekraczające granicę w sposób dość swobodny. Zakażenie trzody chlewnej powoduje, że jedyną szansą na ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby jest ubój dotkniętego pomorem stada. To często wielotysięczne straty i dodatkowe koszta czyszczenia przestrzeni, w której hodowca chciałby na nowo rozpocząć chów. To strata zainwestowanych pieniędzy i konieczność rozpoczynania pracy od nowa. Dla nas jako konsumentów oznacza to zaś kolejne wzrosty cen pożywienia.

W celu poprawy poziomu bezpieczeństwa wprowadzono w życie nowe rozwiązanie. Ma ono zwiększyć potencjał bioasekuracyjny na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Łosie.

 

Na czym dokładnie polegała inwestycja?

Jak informuje nas Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie, Bartłomiej Sołtys:

Zadanie inwestycyjne polegało na wybudowaniu najnowocześniejszego w regionie i spełniającego wszelkie wymogi bioasekuracji  punktu przetrzymywania tusz dzików, w którym to tusze oczekiwać będą na wynik badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Zadanie o łącznej wartości 164 tys. netto w całości zostało sfinansowane ze środków funduszu leśnego. Na przedsięwzięcie składał się zakup i montaż kontenera chłodniczego wraz z wyposażeniem oraz wykonanie niezbędnej infrastruktury towarzyszącej (komunikacja, wiata, obiekt gospodarczy i przyłącz kanalizacyjny, wodny oraz elektryczny).

Inwestycja ta pozwoli w sposób właściwy realizować zadania w zakresie zwalczania ASF spełniając wymogi techniczne i sanitarne Głównego Lekarza Weterynarii oraz wewnętrzne uregulowania określone przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Dodatkowo Nadleśnictwo dostrzegając potrzebę wpierania administracji publicznej w tym zakresie, poprzez zawarcie stosownej umowy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Gorlicach (PIW) umożliwiło posadowienie w obrębie powstałego obiektu dodatkowej chłodni kontenerowej PIW , która służyć będzie także Kołom Łowieckimi z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Łosie.


Dzięki temu działaniu procedura związana z obsługą bioasekuracyjną ma być zdecydowanie przyspieszona. Myśliwi będą mieli bliżej do punktu przetrzymywania tusz. To ułatwienie jest też opisywane jako realna zachęta dla myśliwych do intensywniejszej realizacji odstrzału dzików.

Odstrzał ten jest traktowany w tym przypadku jako konieczny, wynikający bezpośrednio z istniejącego zagrożenia. Jak czytamy w komunikacie Nadleśnictwa, inwestycja ta została bardzo dobrze przyjęta przez okoliczne koła łowieckie, które wyraziły chęć korzystania z powstałego obiektu.

W otwarciu uczestniczyli: zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie ds. gospodarki leśnej, Michał Goś, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie Bartłomiej Sołtys, Inspektor Inspekcji Weterynaryjnej w Gorlicach Anna Bierczak, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Leszek Michalec reprezentujący Powiatowego Lekarza Weterynarii, przewodnicząca Rady Gminy Uście Gorlickie Jolanta Dobek, specjalista ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Uście Gorlickie, reprezentujący Wójta Gminy Uście Gorlickie, przedstawiciele zarządów Kół Łowieckich: „Ryś” w Tarnowie, „Dzik” w Gorlicach, „Rosomak” w Śnietnicy, Wojskowe Koło Łowieckie „Jeleń” w Krynicy, generalny wykonawca inwestycji Piotr Popiela, a także pracownicy Nadleśnictwa Łosie.

 

Afrykański pomór świń to nie kolejny straszak, ale realne zagrożenie

O tym, jak wielkie znaczenie może mieć dla nas zrealizowana właśnie inwestycja świadczy najlepiej ekonomiczny wymiar przedsięwzięcia. Wystąpienie stwierdzonych przypadków ASF na terenie Słowacji powodowało reakcję także naszego Powiatowego Lekarza Weterynarii

 

Przypomnijmy, że na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 roku kilkukrotnie pisaliśmy o tym problemie >>>Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o przypadku afrykańskiego pomoru świń

 

Jak informuje nas dalej Nadleśnictwo Łosie:

(...) Kraj, w którym stwierdzono przypadki (u dzików) lub ogniska (u świń) traci możliwość eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń. Bardzo kosztowne jest również likwidowanie wykrytych ognisk choroby.

Aktualnie teren Nadleśnictwa Łosie obejmujący Gminy Uście Gorlickie, Gorlice oraz Ropa wg. regionalizacji zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2021/2249 z dnia 16 grudnia 2021 r. znajduje się w strefie  I ASF tj. w obszarze objętym ograniczeniami (restricted zone I), w ramach której realizowane są m.in.  odstrzały sanitarne, regularne poszukiwania padłych sztuk lub ich szczątków, powszechne badania pozyskanych sztuk oraz stałe powiększanie potencjału bioasekuracyjnego myśliwych i rolników.

 

Dzięki tym działaniom możliwe jest realne wpływanie na zachowanie wymaganego w tej sytuacji reżimu sanitarnego. Zahamowany zostaje proces rozszerzania terenów dotkniętych ASF. Zidentyfikowane kierunki rozprzestrzeniania się tego zagrożenia są zaś dwojakie:

  • w kierunku zachodnim z województwa podkarpackiego
  • w kierunku północnym z przygranicznych terenów Słowacji.


 Otwarty ośrodek to najnowocześniejszy obiekt służący bioasekuracji ASF funkcjonujący obecnie w naszym regionie.

 

Źródło info i foto: Nadleśnictwo Łosie



Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama