Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Siedem twarzy Ignacego. Nowy cykl o Łukasiewiczu

Podziel się
Oceń

Do nowego roku pozostał nam tydzień. Dlatego też, przygotowując się do przyszłorocznych obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zapraszamy Was do pierwszej odsłony naszego cyklu o życiu i działalności tego człowieka.
Siedem twarzy Ignacego. Nowy cykl o Łukasiewiczu

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Jaki był Ignacy Łukasiewicz? Czy był dobrym mężem? Czy był patriotą i w jaki sposób stał się człowiekiem, o którym już niedługo będzie mówić (znowu!) cała Polska?

 

Zapraszamy do naszego nowego mini-cyklu opowieści o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Przechadzając się ulicami naszego miasta z pewnością widujecie regularnie twarze Ignacego spoglądające na nas z różnych murów, rzeźb, ilustracji... Jeśli zaś wczytacie się w jego biografię, okaże się, że w istocie, Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem o wielu twarzach!

Dlatego też dzisiaj zapraszamy do lektury pierwszej części opowieści o życiu Ignacego Łukasiewicza. Nie będzie to pełna i wyczerpująca biografia, ale raczej zachęta dla Was, by sięgnąć po starsze i nowsze publikacje opisujące tę niezwykłą postać.

 

Narodziny geniusza?

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach. Dane z 2011 roku wskazują, że to niewielka wioska, licząca niespełna 240 mieszkańców). Obecnie położona w województwie podkarpackim, powiecie mieleckim. Jego rodzicami byli Józef Łada Łukasiewicz i Apolonia Świetlik.

Jak czytamy w jednym z opracowań (2021)

niejasny status przodków Ignacego, zubożałych obywateli ziemskich, nie był niczym niezwykłym (...) jest wysoce prawdopodobne, że rodzina ta za udział w walce pod wodzą Kościuszki nie zapłaciła wprawdzie więzieniem ani Sybirem, ale właśnie zubożeniem (...)

 

Rodzina nie była majętna, a rodzeństwo Ignacego było liczne. Miał dwóch starszych braci: Aleksandra i Franciszka oraz dwie starsze siostry: Marię i Emilię. Jako najmłodszy, Ignacy mógł więc mieć uzasadnione obawy o to, czy rodzinie wystarczy pieniędzy na jego edukację.

Początkowo uczył się wraz z rodzeństwem w domu, a ich nauczycielem był były pułkownik wojsk polskich, Antoni Woysym Antoniewicz. Trafił on do Łukasiewiczów jako inwalida i weteran wojenny. Przyjmowanie takich osób pod swój dach nie było wówczas niczym niezwykłym. Pułkownik uczył młodego Ignacego wytrwale, przekazując wraz z rodzicami wartości patriotyczne. Był może nasze spojrzenie na sytuację Ignacego będzie bardziej wyraziste, jeśli uświadomimy sobie, że Ignacy był przedstawicielem Polaków, którzy nigdy nie zaznali pełnej wolności: urodził się i zmarł pod zaborami, nie doczekawszy niepodległości kraju.

 

Znał jednak sens wartości patriotycznych, które zaszczepiono mu już w dzieciństwie. Wielokrotnie wcielał je później w życie

Zaradność ojca pozwoliła młodemu Ignacemu rozpocząć naukę w rzeszowskim gimnazjum w 1833 roku. Kontynuował ją z powodzeniem, otrzymując na zakończenie gimnazjum bardzo dobre oceny m.in. z greki, łaciny, języka niemieckiego, a także geografii, historii oraz matematyki. Po zakończeniu nauki w 1837 roku imię Łukasiewicza nie pojawiło się jednak w spisie uczniów na kolejny rok.

 

Dlaczego tak się stało?

Pod koniec 1836 roku zmarł jego ojciec, a matka nie była zdolna do tak sprawnego zarządzania majątkiem i ostatecznie stanęła przed dylematem: którego z synów posłać na nauki. Wybierała pomiędzy Franciszkiem a Ignacym. Ponieważ Ignacy był najmłodszy, jego sytuacja była gorsza. Decyzja o wspieraniu nauki starszego syna była podyktowana czystą pragmatyką. Był on bliżej zakończenia szkoły i pójścia na studia, a to powodowało, że Ignacy musiał zakończyć edukację wcześniej, niezależnie od jego potencjału i możliwości.

Jak Ignacy przyjął informację o przymusowym zakończeniu nauki i co w związku z tym zrobił?

O tym przeczytacie już jutro, w kolejnej części naszej opowieści o jego niezwykłym życiu!

 

Źródło info:

  • Informator Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach im. I. Łukasiewicza, Gorlice 1981.
  • Ku czci Ignacego Łukasiewicza, broszura Ignacy Łukasiewicz twórcą polskiego przemysłu naftowego,  wydane nakładem komitetu organizacyjnego obchodów roku jubileuszowego I. Łukasiewicza przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej 1972.
  • Broszura Ignacy Łukasiewicz. Twórca przemysłu naftowego,  Gorlice 1982.
  • Franaszek P., i in.,  Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę, PIW, Warszawa 2021.

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama