Co to jest depopulacja?
Depopulacja albo spadek populacji za wikipedią to dowolne zmniejszenie liczebności jakiegoś organizmu na wskazanym terenie. Zwykle określa się tym terminem drastyczne zmniejszenie populacji ludzi na jakimś obszarze. Może ono być spowodowane zarówno powolnymi trendami demograficznymi, jak migracje czy ujemny przyrost naturalny, bądź gwałtownymi wydarzeniami, takimi jak katastrofy naturalne, epidemie czy wojny.
Depopulacja wiąże się najczęściej jednak ze starzeniem się ludności. Zmiany demograficzne w Polsce nie mają tak gwałtownego przebiegu, ale nie można wykluczyć, że szybkie zmniejszanie się populacji niektórych gmin może w przyszłości wymusić zmiany na mapie podziału administracyjnego poprzez likwidację gmin o najmniejszej i szybko zmniejszającej się liczbie ludności.
Jak wygląda powiat gorlicki na tle kraju i województwa?
Jak zwykle we wszystkich raportach „Wspólnoty” jednostki administracyjne zostały podzielone na osobne kategorie.
Zacznijmy analizowanie tego zestawienia od listy miast. W zestawieniu znajdujemy Gorlice, Biecz i Bobową. Najniższe miejsce, a więc z największym przyrostem liczby ludności zajmuje Bobowa, mając współczynnik 7,42%, czyli o tyle wzrosła populacja tego miasta.
Drugie miejsce zajmuje Biecz, z wartością - 1,45%, czyli o tyle zmniejszyła się liczebność tej miejscowości.
Pierwsze miejsce zajmują Gorlice, ze współczynnikiem - 6,04%. Na tle miast Małopolski wypadamy słabo, bo wyprzedza nas tylko w Oświęcim, którego liczba ludności zmniejszyła się o 9,21%, Chrzanów ze spadkiem na poziomie 7,66% i Sucha Beskidzkia, gdzie „stopniało” 7,24% ludności miasta.
Stolica naszego województwa, Kraków notuje nieznaczny wzrost liczby mieszkańców, jest ich więcej o 2,46% niż 16 lat temu. Na głowę bije go podkarpacki Rzeszów, gdzie ten współczynnik jest na poziomie ponad 10%, a populacja tego miasta wzrosła ze 160 tys. w 2000 roku do 196 tys. w roku ubiegłym.
To, co straciły miasta, zyskały gminy
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Uście Gorlickie Uście Gorlickie, gdzie zaludnienie wzrosło aż o 10,24%. Kolejne gminy notują też wzrosty, pnąc się wyżej w rankingu depopulacji: Ropa „rośnie” o 9,6%, gmina Gorlice o 7,42%, Bobowa 7,42%, Łużna 4,46%, Sękowa 4,09%, Moszczenica 1,48%. Pierwsze miejsce, wśród gmin powiatu gorlickiego zajmują Lipinki, z minimalnym wzrost populacji mieszkańców o 0,1%.
Warto przypomnieć, że im wyższe miejsce w rankingu, tym większy współczynnik depopulacji, czyli tym więcej ubyło mieszkańców z badanego terenu.
Analizę i wnioski pozostawiamy Wam Czytelnicy.
Pełen raport można znaleźć na stronie samorządowej >>>wspólnota.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze