Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Oszuści na potęgę włamują się na komunikatory. Uważajcie, w ten sposób mogą naciągnąć Waszych znajomych

Podziel się
Oceń

Szczerze mówiąc, nie pamiętamy takiego tygodnia, w którym rzecznik prasowy gorlickich policjantów nie informowałby nas o włamaniu na popularny serwis społecznościowy. Ten połączony jest z komunikatorem, za którego pośrednictwem oszuści wysyłają prośby o kody BLIK.
Oszuści na potęgę włamują się na komunikatory. Uważajcie, w ten sposób mogą naciągnąć Waszych znajomych

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Modus operandi niemalże zawsze jest taki sam – przełamanie haseł dostępu do konta na Facebooku, które jest połączone z Messengerem, a potem rozsyłanie próśb do znajomych o pożyczkę.

Zazwyczaj gratis dostajemy tkliwą historyjką o konieczności natychmiastowej zapłaty na przykład za naprawę samochodu czy o chęci skorzystania z ekstra promocji. Czasami oszuści motywują swoją prośbę chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Oszust natychmiast wyczuwa kiedy ktoś połknie haczyk i prosi o szybkie wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.

Dokładnie w taki sposób straciły swoje pieniądze kobiety, które zgłosiły się w ostatnich dniach do gorlickiej komendy.

Mieszkanka Binarowej wygenerowała kod BLIK na 1000 zł myśląc, że pomaga koleżance, która poprosiła ją, za pośrednictwem komunikatora, o pożyczkę. Tyle sama straciła mieszkanka Grudnej Kępskiej, którą z kolei o pomoc poprosiła siostra – jak się potem okazało, oszust włamał się chwile wcześniej na jej konto na Facebooku. Dokładnie tyle samo i w ten sam sposób straciła mieszkanka Strzeszyna.

Policjanci przestrzegają, jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.


Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Najprościej mówiąc – na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Logując się do swojego banku, musimy wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

 


Napisz komentarz
Komentarze
wera 03.11.2021 12:58
to o pożyczkę prosi się przez komunikatory? przecież to mało wiarygodne

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.