W ramach Akcji Znicz na małopolskich drogach porządku będzie pilnować około 400 funkcjonariuszy drogówki, natomiast 1 listopada – 500. Mundurowi będą przede wszystkim zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych, których liczba w tym czasie, zwłaszcza w rejonach cmentarzy, jest zdecydowanie większa niż zwykle. Ponadto policjanci mają za zadanie udzielać wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, a wobec przypadków lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa podejmować zdecydowane interwencje.
Będziemy zwracać uwagę na wykroczenia w dużej mierze zagrażające bezpieczeństwu, czyli na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez wymaganego oświetlenia oraz z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Ponadto będziemy eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących. W razie konieczności policjanci będą utrzymywać płynność ruchu pojazdów, przystępując do ręcznej regulacji ruchem.
Kierowcy samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton muszą pamiętać, że w okresie Wszystkich Świętych obowiązują zakazy poruszania się takich pojazdów po drogach: 31 października w godz. 18-22 i 1 listopada w godzinach 8-22.
Porady dla kierowców:
- Przed wyjazdem bądź wypoczętym i pamiętaj o trzeźwości za kierownicą. Sprawdź:
– czy wszystkie wymagane przepisami dokumenty są aktualne,
– czy twój samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio wyposażony,
– czy leki, które zażywasz pozwalają na bezpieczne kierowanie pojazdem.
- Zachowaj szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy! Pamiętaj, że nastąpią zmiany w organizacji ruchu:
>>>Pierwsze informacje o utrudnieniach przed 1 listopada
>>>To warto wiedzieć! Organizacja ruchu podczas Wszystkich Świętych
– stosuj się do poleceń policjantów, strażników miejskich i innych osób uprawnionych do wydawania poleceń na drodze,
– zwracaj baczną uwagę na pieszych poruszających się w rejonach cmentarzy,
– samochód parkuj na wyznaczonym parkingu, nie staraj się podjechać pod bramę cmentarza,
– rozważ zaparkowanie gdzieś dalej, by w rejon cmentarza podjechać korzystając z komunikacji miejskiej,
– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie.
Policja przypomina, że za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę, kierującemu zostanie zatrzymane prawo jazdy. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy jest wydawana przez starostę na trzy miesiące i ma rygor natychmiastowej wykonalności. Kierowanie pojazdem pomimo wydania decyzji przez starostę lub pomimo zatrzymania prawa jazdy skutkuje przedłużeniem okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do sześciu miesięcy lub cofnięciem uprawnień – w razie kolejnego ujawnienia kierowania pojazdem mimo zatrzymanego prawa jazdy. Niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami rodzi odpowiedzialność karną z art. 180a kk – kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Porady dla pieszych:
- Zachowaj szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy! Stosuj się do poleceń policjantów, strażników miejskich i innych osób uprawnionych do wydawania poleceń na drodze.
- Stosuj zasady bezpiecznego poruszania się po drodze:
– jeśli idziesz po poboczu lub po jezdni jesteś zobowiązany iść lewą stroną,
– nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
– nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.
- Chcesz być widoczny i bezpieczny na drodze – obowiązkowo używaj odblasków. Zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje, że zmrok może nas wcześniej złapać na ulicy, pamiętajmy więc o odblaskach. Posiadając jakikolwiek element odblaskowy, jesteś widoczny po zmroku dla kierującego z odległości przynajmniej 150 metrów. Gdy nie posiadasz odblasku, kierowca zobaczy Cię dopiero w odległości około 30 metrów.
Źródło info: Małopolska Policja
Napisz komentarz
Komentarze