Od 6 września trwa kampania społeczna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „Policz i nie przelicz się!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczność zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Nie chodzi tu o oszustwa, ale inwestycje, które podejmowane są pod wpływem chwili, mody, bądź bez pełnego rozeznania konkretnego typu inwestycji. W takich sytuacjach pozornie okazjonalny zakup może być przyczyną kłopotów finansowych, które będą nam towarzyszyć przez lata. Nietrafiona inwestycja może być poważnym problemem.
Jak wyjaśnia UOKiK:
Niskie stopy procentowe zachęcają konsumentów do zakupu nieruchomości na kredyt oraz lokowania środków w różnego typu instrumenty finansowe. Związane jest z tym duże ryzyko realnej utraty oszczędności bądź niemożności spłaty zobowiązań w przyszłości.
To jednak nie jedyna pułapka, która czyha na początkujących inwestorów oraz osoby o ograniczonych środkach, którym zależy na ulokowaniu swoich oszczędności, a następnie zysku. Potencjalne źródło zysku bardzo szybko może stać się powodem poważnego zmartwienia, powodem utraty oszczędności życia.
W ramach kampanii UOKiK przygotował kalkulator, który pomaga sprawdzić, jak bardzo (orientacyjnie) może wzrosnąć rata spłacanego przez nas kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Prowadzono także webinar, w czasie którego eksperci z UOKiK, KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) oraz przedstawiciel organizacji konsumenckiej i powiatowy rzecznik konsumentów rozmawiali m.in. o inwestowaniu, czy zakupach nieruchomości na kredyt.
Możecie wysłuchać webinaru >>>TUTAJ
UOKiK przypomina:
Inwestowanie wymaga przemyślanych decyzji oraz wnikliwej analizy własnej sytuacji, a także sytuacji rynkowej. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK zwraca uwagę społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczność zachowania rozwagi przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Celem kampanii jest zachęcenie inwestorów do rozważnego lokowania swoich oszczędności. Długofalowa ocena szans i zagrożeń może być kluczem do właściwego ulokowania swoich oszczędności. Jak mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny:
O inwestycjach trzeba myśleć długofalowo i rozważyć wszelkie ewentualności. Należy pamiętać, że jedyne, co w nich pewne, to ryzyko. W przygotowanych komunikatach informujemy między innymi w jaki sposób ograniczyć ryzyka inwestycji i na co zwracać uwagę, aby nadmiernie się nie narażać. Rekomenduję też chłodne i rozważne podejmowanie decyzji dotyczących dysponowania własnym kapitałem.
Pamiętaj! Zanim zdecydujesz – policz i nie przelicz się!
- Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie działaj pod wpływem emocji – dokładnie i na chłodno przeanalizuj zyski i ryzyka.
- Nie decyduj się na inwestycję w momencie, gdy jesteś zadłużony – rozważ, czy to nie jest dobry moment na wcześniejszą spłatę lub nadpłatę zobowiązań finansowych jeśli tylko dysponujesz nadwyżką pieniężną.
- Inwestuj rozsądnie, czyli w miarę własnych możliwości, przeznaczając tzw. wolne środki, a nie te istotne, zarezerwowane na cele życiowe.
- Przeanalizuj obecną sytuację, ale przygotuj także plan działania na przyszłość, zwłaszcza w razie wystąpienia potencjalnych problemów skutkujących zmniejszeniem dochodów.
- Dywersyfikuj swoje finanse – nie inwestuj wszystkiego w jedną inwestycję, pamiętaj również o potrzebie utrzymania płynności finansowej.
Pamiętaj, to Ty zarządzasz swoimi finansami i to Ty poniesiesz wszystkie konsekwencje nieprzemyślanych decyzji
–
nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu, emocji, „tu i teraz”.
Więcej informacji możecie znaleźć >>>na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Źródło info: UOKiK
Napisz komentarz
Komentarze