Ważne jest, aby do końca marca 2022 roku opłacić bonem na przykład hotel albo imprezę turystyczną, a skorzystanie z tej usługi może być w późniejszym terminie. Pamiętajmy również, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Płatności w ten sposób przyjmuje ponad 28 tysięcy przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub oferują imprezy turystyczne w Polsce – wyjaśnia Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Małopolscy rodzice zapłacili bonami łącznie na kwotę niemal 170 mln złotych. Całkowicie wykorzystali ponad 136 tysięcy bonów, z niemal 290 tysięcy aktywowanych. Wszystkich bonów w regionie przygotowano 392,5 tysiąca. Od początku działania Polskiego Bonu Turystycznego w całej Polsce ZUS przekazał podmiotom turystycznym ponad 1,8 mld złotych.
Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „Rodzina 500+”. Zrobią to tylko po zalogowaniu się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który należy podać podczas płatności na przykład za imprezę turystyczną. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.
Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.
Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500+”, przypada bon w wysokości 500 złotych. W przypadku na przykład dwójki dzieci, nominał bonu będzie wynosić 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, jest dodatkowy bon – również o wartości 500 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im tzw. 500 plus.
Źródło info: ZUS
Napisz komentarz
Komentarze