Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Podrzucanie sąsiadowi, a może solidarne tworzenie dzikich wysypisk śmieci? Gorlickie grzeszki odpadowe

Podziel się
Oceń

Jaki był powód wystosowania „Apelu do Właścicieli nieruchomości z zabudową jednorodzinną”? Tego nie wiemy, ale czytając jego treść widzimy, że pobrzmiewają w nim echa rozmów, które są stałym elementem debat w czasie sesji Rady Miasta. Zobaczcie z resztą sami.
Podrzucanie sąsiadowi, a może solidarne tworzenie dzikich wysypisk śmieci? Gorlickie grzeszki odpadowe

Autor: Fot. haloGorlice

 

Apel władz miasta rozpoczyna się od przypomnienia właścicielom domów jednorodzinnych o jednym z ich obowiązków:

Urząd Miejski w Gorlicach przypomina, że obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest wyposażenie posesji w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym. Odpady komunalne winny być gromadzone w pojemnikach lub workach, usytuowanych na terenie posesji, na której powstają.

Odbiór odpadów z budynków z zabudową jednorodzinną odbywa się w ten sposób, że pojemniki lub worki w dniu wywozu wystawiane są przy drodze dojazdowej do budynku. Wykonawca sprawdza czy są selektywnie zebrane i jeżeli nie są, ma obowiązek zawiadamiania  o tym fakcie Urzędu Miejskiego.

 

Zbyt wczesne wystawianie śmieci bywa sytuacją, z której korzystają dzikie zwierzęta. O poranku śmieci bywają rozsypane po okolicy z widocznymi śladami żerowania zwierząt. Kolejne zdanie Apelu sugeruje, jakie grzeszki mieszkańców miasta są szczególnie problematyczne i uciążliwe:

Organizowanie przez mieszkańców innych miejsc składowania odpadów jest nieprawidłowe i niedozwolone, gdyż uniemożliwia identyfikację odpadów, a przede wszystkim stwarza możliwość ich podrzucania przez nieuprawnionych. Takie działania wpływają bardzo niekorzystnie na estetykę naszego Miasta.

 

Jeśli przypomnimy sobie tekst >>>Śmieciowy problem przy ul. Sokolskiej. Pojemniki zniknęły, przyzwyczajenie pozostało, wydaje nam się, że to jeden z problemów, które stały za wystosowaniem Apelu władz miasta.

Obowiązek sortowania śmieci jest dla wielu oczywisty, ale dokładny przydział odpadów do właściwej kategorii nadal bywa problematyczny. W czasie ostatniej sesji Rady Miasta usłyszeliśmy wręcz, że w pojemnikach wystawionych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, mieszanie odpadów w pojemnikach przeznaczonych na śmieci segregowane, zdarza się coraz częściej i być może jest nawet formą protestu czy złośliwością niektórych.

Tymczasem urzędnicy wyraźnie przypominają: im więcej oddajemy odpadów zmieszanych, tym wyższa będzie prognoza wydatków na ich odbiór w przyszłym roku. Sami sobie robimy zatem na złość.

 

Swój apel UM Gorlice kończy przypomnieniem zasad oddawania różnorodnych typów odpadów

Poniżej przekazujemy kilka istotnych kwestii związanych z gospodarką odpadami na terenach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego z prośbą o przyjęcie do wiadomości i stosowanie tj.:

Odpady komunalne należy gromadzić w sposób selektywny tak, aby wyodrębnić następujące ich rodzaje:

  • papier,
  • szkło,
  • metale,
  • tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  • bioodpady,
  • oraz powstające w gospodarstwach domowych:
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • zużyte baterie przenośne i akumulatory przenośne,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe,
  • odpady niebezpieczne (w tym chemikalia),
  • przeterminowane leki,
  • zużyte opony,
  • igły i strzykawki,
  • tekstylia i odzież.

Pozostałość stanowi zmieszane odpady komunalne, które należy zbierać oddzielnie, oddawać zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Surowce wtórne (papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe) odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem. Odpady te należy gromadzić w 120l workach o odpowiednim kolorze:

  • papier – niebieski,
  • szkło – zielony,
  • metale  i tworzywa sztuczne – żółty,
  • lub w zwyczajowo przyjętych oznaczonych plastikowych pojemnikach we wskazanym powyżej kolorze.

Bioodpady stanowiące odpady komunalne od mieszkańców, którzy nie deklarowali kompostowania odpadów odbierane są w okresie od stycznia do grudnia zgodnie  z przyjętym harmonogramem z tym, że w miesiącach od kwietnia do października ich odbiór odbywa się co 2 tygodnie, a w okresie od listopada do marca raz na miesiąc. Odpady należy gromadzić w 120l workach w kolorze brązowym lub pojemniku z napisem BIO.

Odpady budowlane i rozbiórkowe oddajemy do PSZOK w limitowanej ilości do 500 kg/rok na jednego mieszkańca, a zużyte opony do 30 kg/rok na jednego mieszkańca.

Odpady wielkogabarytowe (np. meble), można oddać do PSZOK (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) w ilości do 250 kg/rok na jednego mieszkańca,

Pozostałe odpady zbierane selektywnie (przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, odpady niebezpieczne (tj. przeterminowane chemikalia, lakiery, zużyte świetlówki), igły i strzykawki, tekstylia i odzież należy oddawać do PSZOK w ramach opłaty.

Zużyte baterie i przeterminowane leki można dodatkowo składać w specjalnych pojemnikach znajdujących się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddawać do PSZOK bezpłatnie (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi).

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych „PSZOK” przy ul. Przemysłowej 7  jest czynny:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od  8 do 16
  • w 1 i 3 sobotę miesiąca w godzinach od 8 do 12.

Szczegółowych Informacji  w tym zakresie uzyskać można bezpośrednio pod tel.: 18/353-97-93.

Dbając o czystość swoich nieruchomości, nie powodujmy zaśmiecania nieruchomości sąsiednich!

 

Źródło info: UM Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
Filterek 29.09.2021 20:30
Wie ktoś może jakim odpadem jest zużyty olej silnikowy i przy jakich śmieciach można go wystawić, i czy empol to zbiera?

mieszkaniec 29.09.2021 19:42
Jeśli chodzi o PSZOK - rozumiem leki, baterie itd. - ale jeśli ktoś ma np. starą meblościankę czy wersalkę to co? Ma ją przynieść na plecach? Przecież mało kto dysponuje samochodem, którym dałoby się coś takiego przewieźć... Nie dziwota że stare meble zalegają nieraz przy wiatach śmietnikowych.

Pisnadrzewo 29.09.2021 19:38
A ja wystawiłem dzisiaj odpady wtórne, czyli papier, plastik i szkło. Papier i plastik zabrano, a szkło zostało. Czy mam je rozsypać na drogę, czy wywieźć nad rzekę, czy do lasu ?

Kowalski 29.09.2021 19:33
W normalnym kraju, to odbierający surowce wtórne płaci sprzedającemu. W Polsce to sprzedający surowce wtórne wpłaci kupującemu za ich odbiór.

kk 29.09.2021 16:54
CZY KTOŚ podżuci komuś śmieci czy też nie to i tak płaci niezależnie ile ma worków i każdy ma naklejki ze swoim nadanym numerem więc o co tyle szumu???????

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”