Apel władz miasta rozpoczyna się od przypomnienia właścicielom domów jednorodzinnych o jednym z ich obowiązków:
Urząd Miejski w Gorlicach przypomina, że obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest wyposażenie posesji w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym. Odpady komunalne winny być gromadzone w pojemnikach lub workach, usytuowanych na terenie posesji, na której powstają.
Odbiór odpadów z budynków z zabudową jednorodzinną odbywa się w ten sposób, że pojemniki lub worki w dniu wywozu wystawiane są przy drodze dojazdowej do budynku. Wykonawca sprawdza czy są selektywnie zebrane i jeżeli nie są, ma obowiązek zawiadamiania o tym fakcie Urzędu Miejskiego.
Zbyt wczesne wystawianie śmieci bywa sytuacją, z której korzystają dzikie zwierzęta. O poranku śmieci bywają rozsypane po okolicy z widocznymi śladami żerowania zwierząt. Kolejne zdanie Apelu sugeruje, jakie grzeszki mieszkańców miasta są szczególnie problematyczne i uciążliwe:
Organizowanie przez mieszkańców innych miejsc składowania odpadów jest nieprawidłowe i niedozwolone, gdyż uniemożliwia identyfikację odpadów, a przede wszystkim stwarza możliwość ich podrzucania przez nieuprawnionych. Takie działania wpływają bardzo niekorzystnie na estetykę naszego Miasta.
Jeśli przypomnimy sobie tekst >>>Śmieciowy problem przy ul. Sokolskiej. Pojemniki zniknęły, przyzwyczajenie pozostało, wydaje nam się, że to jeden z problemów, które stały za wystosowaniem Apelu władz miasta.
Obowiązek sortowania śmieci jest dla wielu oczywisty, ale dokładny przydział odpadów do właściwej kategorii nadal bywa problematyczny. W czasie ostatniej sesji Rady Miasta usłyszeliśmy wręcz, że w pojemnikach wystawionych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, mieszanie odpadów w pojemnikach przeznaczonych na śmieci segregowane, zdarza się coraz częściej i być może jest nawet formą protestu czy złośliwością niektórych.
Tymczasem urzędnicy wyraźnie przypominają: im więcej oddajemy odpadów zmieszanych, tym wyższa będzie prognoza wydatków na ich odbiór w przyszłym roku. Sami sobie robimy zatem na złość.
Swój apel UM Gorlice kończy przypomnieniem zasad oddawania różnorodnych typów odpadów
Poniżej przekazujemy kilka istotnych kwestii związanych z gospodarką odpadami na terenach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego z prośbą o przyjęcie do wiadomości i stosowanie tj.:
Odpady komunalne należy gromadzić w sposób selektywny tak, aby wyodrębnić następujące ich rodzaje:
- papier,
- szkło,
- metale,
- tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
- bioodpady,
- oraz powstające w gospodarstwach domowych:
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte baterie przenośne i akumulatory przenośne,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- odpady niebezpieczne (w tym chemikalia),
- przeterminowane leki,
- zużyte opony,
- igły i strzykawki,
- tekstylia i odzież.
Pozostałość stanowi zmieszane odpady komunalne, które należy zbierać oddzielnie, oddawać zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Surowce wtórne (papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe) odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem. Odpady te należy gromadzić w 120l workach o odpowiednim kolorze:
- papier – niebieski,
- szkło – zielony,
- metale i tworzywa sztuczne – żółty,
- lub w zwyczajowo przyjętych oznaczonych plastikowych pojemnikach we wskazanym powyżej kolorze.
Bioodpady stanowiące odpady komunalne od mieszkańców, którzy nie deklarowali kompostowania odpadów odbierane są w okresie od stycznia do grudnia zgodnie z przyjętym harmonogramem z tym, że w miesiącach od kwietnia do października ich odbiór odbywa się co 2 tygodnie, a w okresie od listopada do marca raz na miesiąc. Odpady należy gromadzić w 120l workach w kolorze brązowym lub pojemniku z napisem BIO.
Odpady budowlane i rozbiórkowe oddajemy do PSZOK w limitowanej ilości do 500 kg/rok na jednego mieszkańca, a zużyte opony do 30 kg/rok na jednego mieszkańca.
Odpady wielkogabarytowe (np. meble), można oddać do PSZOK (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) w ilości do 250 kg/rok na jednego mieszkańca,
Pozostałe odpady zbierane selektywnie (przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, odpady niebezpieczne (tj. przeterminowane chemikalia, lakiery, zużyte świetlówki), igły i strzykawki, tekstylia i odzież należy oddawać do PSZOK w ramach opłaty.
Zużyte baterie i przeterminowane leki można dodatkowo składać w specjalnych pojemnikach znajdujących się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddawać do PSZOK bezpłatnie (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi).
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych „PSZOK” przy ul. Przemysłowej 7 jest czynny:
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16
- w 1 i 3 sobotę miesiąca w godzinach od 8 do 12.
Szczegółowych Informacji w tym zakresie uzyskać można bezpośrednio pod tel.: 18/353-97-93.
Dbając o czystość swoich nieruchomości, nie powodujmy zaśmiecania nieruchomości sąsiednich!
Źródło info: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze