Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Kontrowersyjne podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Zarząd Powiatu zabiera głos

Podziel się
Oceń

Na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach pojawił się projekt wystąpienia, które ma trafić do rąk parlamentarzystów reprezentujących nasz Okręg Wyborczy. Co jest jego przedmiotem?
Kontrowersyjne podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Zarząd Powiatu zabiera głos

Autor: Fot. haloGorlice

 

Zarząd Powiatu przyjął projekt wystąpienia do Parlamentarzystów z Okręgu Wyborczego nr 14 w sprawie rozwiązań ustawowych związanych z podwyżką wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na takich samych stanowiskach i wykonujących takie same obowiązki pracownicze.

Ustawowe rozwiązanie zobowiązało wszystkie szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych, w zależności od wykształcenia - przy zachowaniu określonych współczynników pracy.

Zarząd dostrzega, iż wprowadzone podwyżki wynagrodzeń są ze wszech miar uzasadnione, jednakże duże zróżnicowanie, głównie pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią (dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem – współczynnik 0,73 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę 3.773 zł; dla pielęgniarek z tytułem licencjata lub magistra – współczynnik 0,81 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę  4.186 zł; dla pielęgniarek z tytułem mgr i specjalizacją – współczynnik 1,06 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 roku, stanowiący kwotę 5.478 zł) było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek, ale również dla dyrektorów szpitali.

Sprzeciw środowiska spowodowało także zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, których charakter zadań i obciążenie pracą jest całkowicie odmienne.

Wprowadzone zmiany uderzają najmocniej w personel posiadający największe doświadczenie w sprawowaniu opieki nad pacjentami, ponieważ są to najczęściej osoby, które wchodziły w zawód jeszcze w czasach, gdy studia licencjackie i magisterskie nie były powszechnie dostępne, a podstawę podjęcia pracy w zawodzie stanowiło ukończenie szkoły średniej medycznej.

 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
Luk 02.09.2021 19:13
W każdym zawodzie trzeba się dokształcać. Dobrze wykształconych trzeba dobrze nagradzać. Czasy się zmieniły . W szkole, w policji, w straży pensja też jest uzależniona od wykształcenia. Idźcie na studia, przewietrzcie głowy! Powodzenia!!!

Łopatolog 02.09.2021 18:19
A kto zarabia średnią krajową w naszym regionie, bez jaj. Na pseudo pandemi trochę się odbili więc o co płacz?

Pielęgniarka 02.09.2021 13:40
Za dużo Szpital zatrudnia Personelu.

Oburzony 02.09.2021 10:56
Proszę zająć się dodatkiem "covidowym", który do dziś nie jest wszystkim wypłacony! Może szpital się w końcu wypowie w tej sprawie?

strona wuwuwu 02.09.2021 17:39
A za co ten dodatek?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaZapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Biecz
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel