Czy inwestycja w panele słoneczne jest bezpieczna i opłacalna?
Zdecydowanie tak. Fotowoltaika zwraca się w ciągu kilku lat, a gwarancje utrzymania wydajności na poziomie 90% sięgają nawet 30 lat. Czyli najpierw zwróci nam się wydany budżet, a następnie nasza mała, zielona elektrownia będzie dla nas zarabiać. Nie mówiąc już o wsparciu ochrony środowiska i ekologii - nasz prąd nie będzie pochodził z nieodnawialnych źródeł energii. Nie tylko bezpiecznie odłożymy swoje oszczędności, ale także postaramy się o bardziej ekologiczną przyszłość. Dodatkowo w większości przypadków będziemy mogli skorzystać z różnych dotacji związanych z założeniem instalacji fotowoltaicznych, takich jak chociażby Mój Prąd 3.0 lub ulga termomodernizacyjna.
Inwestycja dla przyszłego pokolenia
Założenie fotowoltaiki to również inwestycja dla przyszłego pokolenia - dla naszych dzieci lub wnuków. I nie chodzi tutaj wcale o ekologiczny aspekt OZE (chociaż jest to bardzo ważny element paneli słonecznych). Istotna w tym zakresie jest żywotność instalacji oraz wieloletni zarobek - dzięki odpowiednio skonfigurowanej (pod nasze potrzeby) instalacji fotowoltaicznej, będzie ona mogła dla nas generować prąd przez ponad 30 lat. Oczywiście warto tutaj zainteresować się odpowiednią firmą, która w swojej ofercie posiada atrakcyjną gwarancję na wydajność oraz wytrzymałość paneli słonecznych.
Główne wątpliwości pojawiające się przy zakupie fotowoltaiki
Warto wspomnieć o przeróżnych wątpliwościach pojawiających przy zamiarze zakupu paneli fotowoltaicznych. Te niepewności często przeradzają się w pytania, które możemy scharakteryzować w następujący sposób:
- Czy panele słoneczne wygenerują dla mnie wystarczającą ilość energii?
- Dlaczego fotowoltaika jest u niektórych mniej wydajna?
- Czy będę miał gdzie założyć fotowoltaikę?
- Czy mój dach się nada na panele fotowoltaiczne?
- Czy to się opłaca?
- Jak długo mamy gwarancję, że panele będą generowały dla nas energię?
- Co zrobić z fotowoltaiką, kiedy będzie już zepsuta i bezużyteczna?
Pierwsze cztery pytania rozstrzyga prawidłowo przeprowadzony audyt dachu pod fotowoltaikę. Technik wskaże istotne problemy oraz zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Kolejne pytanie to również rozmowa z ekspertem, który obliczy moc potrzebną do pokrycia potrzeb energetycznych oraz finansowych. Natomiast w sprawie gwarancji, to już zależy od firmy - jedne proponują 15 lat, drugie 20, a inne 30. W tym przypadku warto zapoznać się z ofertami przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką. Odnosząc się do recyklingu paneli fotowoltaiczny należy zaznaczyć, że w 2018 roku powstały już pierwsze zakłady odzysku materiałów z części fotowoltaicznych. Od 65% do 95% części pozostałych po zniszczonych panelach nadaje się do recyklingu, dlatego też nie musimy się martwić, że powstaną wielkie wysypiska ogniw fotowoltaicznych.
Podsumowanie
Panele fotowoltaiczne to jedna z najpopularniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Aż ciężko uwierzyć, że funkcjonują one na rynku konsumenckim już od ponad dekady. Może to było spowodowane ceną, może brakiem dotacji, a może po części coraz bardziej jesteśmy świadomi potrzeby ochrony środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze