Czy wyobrażamy sobie dziś, by muzyka z „Janosika”, „Stawki większej niż życie” czy „Czterdziestolatka” brzmiała inaczej? To właśnie Jerzy Matuszkiewicz był ich autorem.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle.
Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa, gdzie dorastał i zbierał pierwsze jazzowe doświadczenia, rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie i klasie Średniej Szkoły Muzycznej.
W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Na przełomie lat 1950-51 założył amatorską grupę „Melomani”, działającą przy łódzkim oddziale YMCA. W zespole grali: pianista Andrzej Trzaskowski, basista Witold Kujawski, perkusista Witold Sobociński oraz trębacz Andrzej Idon Wojciechowski.
Po ukończeniu studiów, „Duduś” zamieszkał w Warszawie, gdzie związał się z klubem „Hybrydy”. Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers, w skład którego wchodzili ponadto: Tadeusz Federowski, Zbigniew Namysłowski, Zdzisław Orłowski, Bohdan Styczyński i Gwidon Widelski. W tym samym roku Matuszkiewicz stał się częścią formacji Polish All Stars - pierwszego polskiego zespołu, który po II wojnie światowej koncertował za granicą.
W 1964 r. został zaproszony przez pisarza i krytyka muzycznego Joachima-Ernsta Berendta do wzięcia udziału w filmie „Jazz aus Polen”. Wystąpił w nim jako członek grupy All Stars, obok Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Andrzeja Kurylewicza, Romana Dyląga i Tadeusza Federowskiego.
Lata 70. „Duduś” spędził, wycofując się z życia koncertowego. Występował sporadycznie, swoje obowiązki dzieląc między pracą jurora konkursu jazzowego Złota Tarka a komponowaniem.
Stał się jednym z ulubionych twórców polskich reżyserów filmowych. Matuszkiewicz jest autorem muzyki do filmów animowanych, fabularnych („Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zaklęte rewiry”, „Wierna rzeka”, „Syzyfowe prace”), krótkometrażowych oraz seriali telewizyjnych („Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawka większa niż życie”).
W 1997 r. „Duduś” Matuszkiewicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w kwietniu 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2006 r. saksofonista otrzymał medal Złoty Helikon krakowskiego „Jazz Clubu” a także statuetkę Baranka Jazzowego „Piwnicy pod Baranami”. Jest także laureatem nagrody Fryderyka (2008).
Przeboje napisane przez Matuszkiewicza nuciła cała Polska - „Zakochani są wśród nas”, „Tak bardzo się zmienił świat”, „Nie dla mnie sznur samochodów”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, „Panie Kowalski, panie Kwiatkowski” czy „Tylko wróć”.
Napisz komentarz
Komentarze