NADCHODZĄCE WYDARZENIA W POWIECIE GORLICKIM >>>TUTAJ
Spotkania z kulturą ludową: Dzieci Gór i Święto Borówki
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wielki finał 28. edycji Święta Dzieci Gór. To wyjątkowy festiwal, miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
W tegorocznej edycji festiwalu, z przyczyn pandemicznych, goście z zagranicy brali udział tylko wirtualnie. Na nowosądeckiej scenie pojawiły się natomiast zespoły z innych regionów Polski, tworząc pary festiwalowe z karpackimi gospodarzami.
Koncert finałowy odbędzie się na terenie Amfiteatru w Nowym Sączu w sobotę 24 lipca o godz. 19.00. W programie m.in. widowisko interaktywne dla dzieci „Jak w to rodzinie” przygotowane przez Teatr Vaśko oraz występy Joszko Brody z zespołem Dzieci z Brodą i grupy Trebunie-Tutki. Wcześniej najlepsze fragmenty tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowane w ramach mobilnych estrad, ustawionych w różnych miejscach Małopolski m.in. przed Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” i Parkiem im. Adama Mickiewicza w Nowym Targu.
Więcej informacji o programie imprezy na oficjalnej stronie Święta Dzieci Gór >>>TUTAJ
Wielkie finałowe wydarzenia przygotowują na ten weekend również organizatorzy Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach – jednego z najbardziej niezwykłych festiwali w regionie, czerpiącego inspirację z kultury ludowej i tradycyjnej. Tegoroczna edycja została poświęcona przede wszystkim muzyce.
W ten weekend na myślenickim Rynku wystąpią m.in. zespoły takie jak: Baklansambel, Cieślica, Volkman, Kapela Maliszów oraz Karolina Cicha i Elżbieta Rojek. Tam również odbędzie się myślenicka potupajka, czyli organizowana w piątkowy i sobotni wieczór plenerowa potańcówka w rytmie muzyki źródeł. W sobotnie popołudnie na terenie Parku Jordana pojawi się natomiast cygański tabor, w którym będzie można poznać kulturę i tradycję polskich Romów, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, tanecznych, a podczas finału - obejrzeć występ teatru muzycznego Terano.
Program festiwalu dopełnią warsztaty, pokazy filmowe i klubowe koncerty. Więcej informacji o wydarzeniu >>>TUTAJ
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej także przygotowało plenerowe spotkanie z muzyką i kulturą ludową. W niedzielę, 25 lipca, powraca największa cykliczna impreza plenerowa organizowana przez skansen, czyli Święto Borówki. Jej część muzyczną wypełnią: występy lokalnych wykonawców m.in. zespołu Skalniok i Zespołu Regionalnego Orawiacy oraz koncert inaugurujący XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, z udziałem uczestników babiogórskich warsztatów skrzypcowych. Zaplanowano także otwarcie w skansenie trzech nowych wystaw malarstwa oraz inscenizację Orawskiej Grupy Teatralnej. Festiwalowi będą towarzyszyć jak zawsze pokazy warsztatowe różnych zajęć gospodarskich, degustacje dań regionalnych oraz prezentacje grup odtwórstwa historycznego.
Więcej informacji o Święcie Borówki na stronie skansenu >>>TUTAJ
Źródło info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Napisz komentarz
Komentarze