Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek. Codziennie o chorobie dowiaduje się 50 pań, łącznie każdego roku taką diagnozę w gabinetach lekarzy słyszy blisko 20 tys. mieszkanek naszego kraju. Blisko 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.
Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. Pomaga w tym profilaktyczna mammografia.
Dzień Matki to świetna okazja, by przekonać wszystkie bliskie nam panie – mamy, babcie, ciocie – do wizyty na pokładzie mammobusu – mówi Justyna Czekaj, kierownik Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele z nas profilaktykę odłożyło „na później”, a nowotwór nie poczeka. Diagnostyka w mammobusach odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Badania są bezpieczne, nieinwazyjne i dają szansę na wykrycie niepokojących zmian na pierwszych etapach ich rozwoju – wskazuje.
Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu Małopolanki mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również adres zamieszkania.
Badania przeprowadzane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt – podkreśla Justyna Czekaj. Obrazy z mammografu są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka w kolejnym etapie jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.
Z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływie roku.
Na badanie warto się wcześniej zarejestrować pod numerem telefonu: (58) 767 34 44. Można również po prostu przyjść w dniu badania, ale trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.
Mammografia:
- to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne;
- umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi;
- jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres zamieszkania pacjentki;
- wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej.
Co zabrać ze sobą na badanie?
- dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
- okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzroku);
- zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny.
Jak przygotować się do badania?
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.
Źródło info: nfz-krakow.pl
Napisz komentarz
Komentarze