Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Motocykliści na drogach – co mogą, a czego im nie wolno?

Podziel się
Oceń

Kilka ciepłych, suchych dni zachęciło miłośników stalowych rumaków do tego, by po zimie w końcu je osiodłać. To spowodowało, że podczas gdy jedni cieszyli się z nadejścia wiosny dla dwóch kółek, kierowcy innych pojazdów wzdychali: znowu się zaczęło…
Motocykliści na drogach – co mogą, a czego im nie wolno?

Autor: Fot. ilustracyjne/ unsplash

 

Obecność motocyklistów na drogach jest przez niektórych traktowana jako przykra konieczność. Jak to zrobić i o czym pamiętać, żeby każdy z nas bezpiecznie powrócił do domu?

O tym, co motocyklistom wolno, czego im nie wolno i jak powinni się zachowywać kierowcy samochodów przy spotkaniu z jednośladami, rozmawiamy z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego gorlickiej KPP, kom Danielem Myśliwym.

 

haloGorlice: Dzień dobry. Dziś chcielibyśmy porozmawiać o ruchu motocyklowym na drogach naszego powiatu. Regularnie informujemy o zdarzeniach z udziałem tych jednośladów, które często są tragiczne w skutkach. Ile jest co roku zdarzeń z udziałem motocyklistów w naszym regionie?

DM:

Dzień dobry. W 2020 roku na drogach powiatu gorlickiego zaistniało pięć wypadków drogowych, w których uczestniczyli motocykliści. Dwa z tych zdarzeń miało tragiczny skutek – zginęli kierujący motocyklami. Rok wcześniej na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach doszło do trzech wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w których śmierć poniosła jedna osoba kierująca motocyklem.

hG: Zacznijmy od pewnych ogólnych kwestii: jakie czynniki wskazałby Pan jako główne grzechy motocyklistów w naszym regionie?

DM:

Każdy z nas w sezonie letnim może zauważyć na drogach powiatu gorlickiego motocyklistów, których wygląd świadczy o nieświadomości i nieodpowiedzialności. Przejawia się to na przykład niewłaściwym ubiorem takim jak: jazda w krótkich spodenkach, w koszulkach z krótkim rękawem czy też w obuwiu typu klapki. Aktualne przepisy nakładają na kierującego motocyklem tylko wymóg stosowania „kasku” ochronnego, jednak on sam nie zapewnia bezpieczeństwa, jeżeli motocyklista nie będzie ubrany w odpowiedni kombinezon i odpowiednie obuwie.

Najczęściej popełnianymi przez motocyklistów naruszeniami w ruchu drogowym są: przekraczanie dopuszczalnej przepisami prędkości, niezachowywanie bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Są to także główne przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Podkreślić należy, że nie tylko duża prędkość, tzw. „jazda na pełnym gazie”, jest ogromnym zagrożeniem, ale także niebezpieczeństwem jest nagłe hamowanie i reakcja na zmieniające się sytuacje na drodze.

Wielu motocyklistów twierdzi, że ich styl jazdy i przekraczanie prędkości są zachowaniami, nad którymi panują. W mojej ocenie jest to błędny pogląd, ponieważ w czasie kilku sekund pokonują duże odległości i często brak jest marginesu czasowego na korektę błędu własnego lub innego uczestnika ruchu drogowego. Lepiej wyznawać zasadę, że większą przyjemność z jazdy motocyklem daje opanowanie i spokój, co pomaga w unikaniu wypadków.

hG: Bezpieczeństwo w ruchu to także zadanie dla innych kierujących, którzy muszą się pogodzić z obecnością motocyklistów. Jakie grzechy tych pozostałych uczestników ruchu drogowego względem motocyklistów można wskazać?

DM:

Zaznaczyć należy, że drogi należą do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a przestrzeganie przepisów „kodeksu drogowego” pozwala na bezpieczne z nich korzystanie. Każdy uczestnik ruchu drogowego poprzez swoje zachowania wpływa na jego bezpieczeństwo. Zapewne kierowcy samochodów nie pałają sympatią zarówno do motocyklistów jak i rowerzystów, jednak wszyscy wzajemnie musimy tolerować się na drogach, mając wzajemny szacunek i zrozumienie. Kierowcy samochodów rzadko spoglądają w lusterko wsteczne, a motocyklistę jadącego z tyłu jest trudniej zauważyć ze względu na znacznie mniejsze gabaryty motocykla w porównaniu z samochodem.

O potrzebie częstego spoglądania w lusterko wsteczne przypominają liczne kampanie społecznościowe, które nawet propagują naklejki z hasłami „Patrz w lusterko motocykle są wszędzie”. Duże znaczenie w tym zakresie ma kolorystyka „kasku” i ubioru motocyklisty, im kolorystyka ta jest jaśniejsza, tym motocyklista jest lepiej widoczny.

Za wzór należy stawiać nielicznych motocyklistów, którzy przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania starają się tak ustawić motocyklem, aby patrząc w lusterko boczne poprzedzającego samochodu zauważyć, czy jego kierowca spojrzał w nie i zauważył za pojazdem motocykl.

hG: Pytanie o powód złości wielu kierowców samochodów: czy zgodnie z prawem motocyklista może wyprzedzać sznur samochodów? Czy musi wtedy wyprzedzać z lewej strony, czy może skorzystać z wolnej przestrzeni po stronie prawej, jeśli widzi taką możliwość? Czy motocyklista może wykonać manewr wyprzedzania jeśli pasy są przedzielone linią ciągłą, ale on sam w czasie takiego wyprzedzania pozostaje na własnym pasie?

DM:

Nikomu nie jest obcy widok kolumny samochodów stojących w korku i omijającego ich motocyklisty. Kierowcy często z obawy o zarysowanie ich pojazdu przez tak jadącego motocyklistę, ustawiają pojazd w kolumnie tak, aby nie pozostawiać miejsca na takie zachowania. Kierujący stojący w korku powinien ustawić się możliwie blisko prawej krawędzi, a motocyklista nie powinien przeciskać się na siłę, jeśli istnieje ryzyko, że może otrzeć się o samochód. Podkreślić należy, że wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązuje stosowanie się także do oznakowania poziomego, a najeżdżanie, przejeżdżanie np. na linię ciągłą jest wykroczeniem, za które sprawca może być ukarany np. w postępowaniu mandatowym.

hG: Niedawno był Europejski Dzień Kontroli Prędkości: to właśnie przyspieszenie i prędkość powoduje, że motocykle są przez ich użytkowników tak lubiane. Niestety, to oznacza, że często świadomie naruszają oni przepisy prawa w tym zakresie. Za takie wykroczenia motocykliści mogą być ukarani także po czasie, chociaż wydaje się, że ich pojazdy są trudne do zidentyfikowania. Czy to prawda? Co grozi motocykliście za podjęcie próby ucieczki przed kontrolą?

Jeżeli policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych radiowozu, a kierujący pojazdem nie zatrzyma się do kontroli drogowej, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej skutkuje także podjęciem pościgu przez policjantów. Trzeba pamiętać, że policyjne urządzenia służące do pomiaru prędkości rejestrują obraz wykonywanego pomiaru. Ponadto w wielu miejscach przestrzeni publicznej funkcjonują systemy monitorowania, z których policjanci korzystają, gdy zachodzi potrzeba identyfikacji pojazdu i kierowcy, który popełnił przestępstwo lub wykroczenie.

To, że kierujący pojazdem, który naruszył przepisy, a nie poniósł konsekwencji bezpośrednio po naruszeniu tych przepisów, nie oznacza, że po pewnym czasie nie zostanie wezwany do komendy. W następstwie może zostać ukarany nie tylko grzywną, ale także mogą mu zostać zatrzymane uprawnień do kierowania.

 

hG: Jedną z metod stosowanych przez motocyklistów do ukrycia swojej tożsamości na drodze jest podginanie tablic rejestracyjnych tak, że są niewidoczne lub słabiej widoczne, np. dla kierowców niskich samochodów osobowych, które wyprzedzają. Czy policjanci mogą podjąć interwencję, widząc motocykl z podgiętą tablicą, np. na stacji benzynowej (nie w ruchu ulicznym)? Jak powinna być ustawiona prawidłowo zamontowana tablica i co grozi motocykliście, jeśli jego pojazd nie spełnia tych wymogów?

DM:

Nieczytelna tablica rejestracyjna z powodu zagięcia, zabrudzenia, nieprawidłowego oświetlenia, nieprawidłowego umieszczenia, itp. jest podstawą do zatrzymania kierującego i poddania go kontroli drogowej. Za zakrywanie tablic rejestracyjnych policjant może kierującego ukarać w postępowaniu mandatowym (grzywna 100 zł i 3 pkt. karne), skierować wniosek o ukaranie do sądu (kara grzywna nawet do 5000 zł). W przypadku, gdy tablica rejestracyjna jest uszkodzona np. przez zagięcie, policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i ukarać kierującego grzywną w wysokości od 50 do 200 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Motocykl musi posiadać tablicę rejestracyjną umieszczoną z tyłu w taki sposób, aby była ona czytelna. Powinna być ona zamontowana w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym przez producenta. Jeżeli ktoś decyduję się na umieszczenie tablicy w innym miejscu, musi pamiętać, że miejsce i sposób mocowania tablic rejestracyjnych dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Nieprawidłowe umieszczenie tablicy rejestracyjnej może być podstawą kontroli drogowej jak też problemem w czasie badań technicznych pojazdu.

W zakresie prowadzenia kontroli drogowych poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania i strefami ruchu np.: parkingach, terenach stacji benzynowych itp., policjant posiada uprawnienia do ich przeprowadzania w zakresie koniecznym do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób np. pod kątem stanu technicznego pojazdu lub stanu trzeźwości kierującego, a ponadto w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych. Najczęściej jednak do kontroli drogowych w takich miejscach dochodzi po fakcie zjazdu kierującego z drogi publicznej, co wcześniej zaobserwował policjant.

hG: Bardzo dziękujemy za rozmowę!

 

Pamiętaj!

Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, policjant może wykorzystać broń palną.

Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń.

Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego.

Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk policyjny przebije oponę rozpędzonego pojazdu…


Napisz komentarz

Komentarze

Ukreas 28.04.2021 21:20
A może byście tak po polach nie jezdzili i tlumiczki tez zainstalowali? Macie kompleksy, że chcecie żeby cała wieś slyszala jak "pierdzicie" silnikami?

Todd 28.04.2021 13:01
Szkoda, że temat tak ważny poruszony w sposób bardzo powierzchowny i mimo wszystko znowu stawiający w gorszym świetle motocyklistów. Zarówno wśród motocyklistów jak i kierowców samochodów występują przypadki nagannego zachowania ale... świadomy motocyklista (tak, tak! wbrew stereotypom tacy też użytkują nasze wspólne drogi) wystrzega się jakichkolwiek zachowań stwarzających zagrożenie dla nich samych jak i innych użytkowników. W znacznej większości motocykliści jeżdżą również samochodami. I tak, gdyby każdy kierowca samochodu miał świadomość jak jego zachowanie wpływa na bezpieczeństwo motocyklisty, statystyki zdarzeń na drogach z udziałem motocyklistów byłyby zupełnie inne. Wbrew dendencjom do krytykowania motocyklistów to nie oni mają większy udział w wypadkach jako sprawcy. I tak, świadomy, dobrze przygotowany do jazdy itd. motocyklista jadąc z przepisową prędkością będzie często wyprzedzany przez kierowcę samochodu nawet w miejscu gdzie jest to zabronione, trzymając odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu będzie miał na ogonie samochód i to nie rzadko kilkunastotonową ciężarówkę, przejeżdżając z dozwoloną prędkością przez skrzyżowanie zostanie ofiarą wymuszenia pierszeństwa, omijając prawidłowo stojące w korku pojazdy będzie traktowany jak intruz przez co będzie miał blokawaną drogę na skutek niewłaściwego ustawienia się na pasie kierowcy samochodu a w najgorszym przypadku bardziej lub mniej świadomego otwarcia drzwi...Edukujmy się w zakresie wspólnego użytkowania dróg, wystrzegajmy się obustronych błędów i niewłaściwych zachowań na drogach, unikajmy stereotypów na temat jednych lub drugich kierowców, nie doszukujmy się problemów gdzie ich nie ma i szanujmy się wzajemne jako motocykliści, kierowcy samochodów, rowerzyści i piesi. Żeby każdy korzystający z dróg, czy to ten który jedzie bo musi pokonać drogę z punktu a do b, czy podróżuje z pasji i zamiłowania do motocyklizmu, zawsze bezpiecznie wrócił do domu.

mmm 27.04.2021 19:47
Motocyklisci są ok i dziekuja osobówka itp za puszczenie ich!!!

dzeinkójemy 27.04.2021 19:17
wywiad jak w psedskolu!

Xxx 27.04.2021 18:54
Nie ma to jak jeżdżenie po łąkach nie swoich :)

ddd 27.04.2021 19:15
Stalowych linek dostatek.

Ja 27.04.2021 23:05
Ciekawe czy byłbyś zadowolony gdyby ci ktoś odje.. ł łeb bo nic innego tymi linkami nie robisz

ddd 28.04.2021 08:51
Nie jeżdżę po cudzych łąkach więc linek się nie boję.

ccc 28.04.2021 12:13
niedługo sąsiedzi i na twojej tez linki zawiesza bo im będziesz przeszkadzać

ddd 28.04.2021 12:36
Nie zawiesza bo nie jestem burako-crossem i nikomu nie niszczę ziemi ani nie hałasuje pod oknami.

XXD 27.04.2021 17:44
Czekam na dzień kiedy motocykle będą poddane badaniu spalin (motory NIE mają katalizatorów!) oraz za wyjący wydech będzie natychmiast zabierany dowód rejestracyjny oraz laweta na parking policyjny. Pozdrawiam motocyklistów, którzy jeżdżą dla przyjemności a nie po to by nocami zapier..ć

dizel 27.04.2021 18:22
popieram, ale idąc tym tokiem myślenia z dróg znikłaby połowa samochodów osobowych i 90% autobusów jeśli potraktować by tak wszystkie pojazdy mechaniczne :-)

XXD 27.04.2021 20:59
Być może, w końcu, te pojazdy mechaniczne zostałyby doprowadzone do takiego stanu technicznego, że przestałyby być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

Ja 27.04.2021 16:34
Najgorsze jest to że jak stoimy autami przed światłami to niektórzy motocykliści pchają sie na siłę jada po linii albo od strony chodnika takie zachowanie powinno być karane pchać sie na bezczelnego

MM 27.04.2021 20:46
A w czym Ci to przeszkadza? Że odjedzie pierwszy spod świateł? Taki jesteś ambitny, że chcesz być pierwszy? Motocykl odjeżdża w siną dal, zanim Ty zapniesz pierwszy bieg, więc o co chodzi? Dzięki temu nie musi Cię wyprzedzać pół kilometra dalej, gdzie być może nie spojrzysz w lusterko i zajedziesz mu drogę... a takie wypadki kończą się tragicznie nie tylko dla motocyklisty... pomyśl o tym

Ja 27.04.2021 23:09
Jak jest miejsce i w niczym to nie zagraża to w czym problem bo szybciej się przemieszcza niż Ty? Nie odczujesz różnicy w korku. A jeśli zazdrościsz że on może a ty nie to kup motocykl

Lubie zapier 27.04.2021 15:02
Sam jeżdżę motocyklem i zgadzam się z w 100%. Gdy wiedze jak ktoś jedzie w krótkim rękawku i adidasach to myślę sobie "Uuuu... wszystko co miał wydał na sprzęt a na ciuchy już zabrakło". Lepiej kupić moto za 5 tys. i ciuchy za 6 tys. niż moto za 11 jeździć w kasku z Lidla

MrRed 27.04.2021 20:21
dokladnie tak. widzialem sceny z nieszczęsnych wypadków i łzy żegnających kolegów. moi znajomi motocyklisci w skórach zmieniali skóry i wracali szczesliwie na trasy. wystarczy troche żwirku i kłopot gotowy. minusują Ci w klapkach

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”