Na stronie Prokuratury Krajowej pojawiła się informacja o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej agencje towarzyskie. Jak informuje prokuratura:
Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie (16 marca 2021 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób.
W wyniku podjętych działań realizacyjnych zlikwidowano zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 33 do 53 lat mieszkańcy Tarnowa, Gorlic i Krakowa oraz jedna kobieta obywatelka Ukrainy w wieku 38 lat. Wśród zatrzymanych jest również Daniel G. ps. „Walker” – 40 – letni mieszkaniec Tarnowa, który kierował grupą.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa prowadziła agencje towarzyskie na terenie Tarnowa i Krakowa.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Daniel G. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kk). Sześć pozostałych osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk). Zarzuty stawiane im są jednak zdecydowanie liczniejsze i obejmują m.in. rozbojów z użyciem niebezpiecznych przedmiotów (art. 280 par. 2 kk), czerpania korzyści z cudzego nierządu (art. 204 par. 2 kk), posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej (art. 263 par. 2 kk). Za zarzucane im czyny grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.
Lukratywny interes
Jak informuje dalej Prokuratura, kierujący grupą zarobił w związku z podejmowaną działalnością 870 tysięcy złotych. Ustalono, że będąca przedmiotem sprawy zorganizowana grupa przestępcza działała od stycznia 2020 roku. Jej działanie polegało na organizowaniu i prowadzeniu pracy agencji towarzyskich, prowadzonych w wynajmowanych mieszkaniach tzw. mieszkaniówkach. Zatrudnione w agencji kobiety uiszczały opłatę za możliwość pracy w wysokości 200 zł za dobę. W ciągu nieco ponad roku, Daniel G. osiągnął wspomnianą korzyść majątkową w kwocie niemal 900 tys. zł czerpiąc korzyść z nierządu co najmniej setki kobiet.
Jeśli kobiety nie chciały współpracować grożono im
Jak ustalono w czasie dochodzenia, grupa wywierała także naciski na kobiety, które nie chciały skorzystać z ich „patronatu”. Jak wyjaśnia prokuratura:
grupa przestępcza popełniała również rozboje z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w tym przy użyciu noża i przedmiotów przypominających broń palną na kobietach świadczących usługi seksualne (...) Sprawcy zabierali kobietom biżuterię, pieniądze oraz telefony. Dodatkowo pokrzywdzone były informowane, że dalsze świadczenie usług seksualnych jest możliwe tylko pod „patronatem” grupy przestępczej, w kontrolowanych przez nią „agencjach mieszkaniowych” oraz na zasadach przez nią określonych. Praca na tych zasadach wiązała się z koniecznością uiszczania każdego dnia przez kobiety kwoty 200 złotych na rzecz członków tej grupy.
Zdarzenia takie miały miejsce w Warszawie, Radomiu, Częstochowie, Jaśle i Dębicy. W czasie przeprowadzonych zatrzymań przeszukano także pomieszczenia. Pozwoliło to ujawnić i zabezpieczyć gotówkę w walucie polskiej i euro o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych, dwa pistolety pneumatyczne, broń hukowo–gazową oraz 62 sztuki amunicji.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wobec 5 podejrzanych Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec obydwu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci przede wszystkim dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.
Śledztwo ma rozwojowy charakter. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.
>>>Gorlice. Akcja CBŚ w jednym z mieszkań przy ulicy Słonecznej
źródło info: Prokuratura Krajowa
Napisz komentarz
Komentarze