Wyjątkowe upierzenie tego ptaka zwraca uwagę: jest nie tylko barwny, ale mozaika jego upierzenia pozwala go łatwo odróżnić go od innych ptaków wyczekujących na kąski rzucane im z mostu przez przechodniów z mostu.
Kim jest nasz wspaniały gość?
Kaczka Karolinka pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z terenu Karoliny Północnej. Jest u nas dość rzadko spotykana na wolności. Pojedyncze sztuki pojawiają się najczęściej jako uciekinierki z niewoli. Ptaki te, ze względu na piękne upierzenie, coraz chętniej sprowadzane są jako ozdobne ptaki hodowlane. Małe, dzikie populacje lokalne pojawiają się więc i znikają, bez wpływu na ogólnoświatową tendencję rozwojową.
Jak rozpoznać Karolinkę?
Upierzenie kaczki jest bardzo wyjątkowe, szczególnie u samców: to właśnie możecie zobaczyć na naszych zdjęciach poniżej. Jak się okazuje, kaczka ta nie zawdzięcza tego efektu wizualnego unikatowym barwnikom, ale strukturze piór, w których światło załamuje się w wyjątkowy sposób.
Jest to ptak średniej wielkości: całkowita długość jego ciała wynosi około 46 – 48 cm, przy masie około 0,5 – 0,7 kg.
Karolinka nie należy do gatunków chronionych, jej populacja opisywana jest jako rozwijająca się. Zazwyczaj kaczka ta stroni od ludzi, wybierając ustronne, leśne tereny i zbiorniki wody stojącej. Zimą poszukuje zbiorników, które nie zamarzają, co powoduje, że polski klimat nie do końca jej odpowiada. Mimo to, w naszych warunkach klimatycznych radzi sobie coraz lepiej, ze względu na coraz łagodniejsze zimy.
Przypominamy: jeśli wyruszycie na spotkanie z Karolinką z zamiarem jej dokarmiania, róbcie to odpowiedzialnie!
Więcej o produktach, które można podawać ptakom i o tych, które absolutnie nie powinny trafiać do wody przeczytacie w naszym artykule >>>Zimowy spacer i tradycyjne podtruwanie zwierząt
źródło info: wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze