Remont zawsze stanowi istotną uciążliwość i rodzi pytania: czy takie, a nie inne wykonanie jest właściwe? Czy przyjęte rozwiązania będą trwałe i na wiele lat rozwiążą problem w tym rejonie? Na przełomie zimy i wiosny bardzo dużo czasu poświęcamy właśnie na komentowanie i opisywanie problematycznych miejsc na naszych drogach: pojawiają się dziury, a w niektórych miejscach także osuwiska.
Mieszkańcy ulicy Łokietka poprosili nas o interwencję w sprawie prowadzonego tam teraz remontu drogi. Chociaż rozumieją pewne uciążliwości i utrudnienia związane z długo wyczekiwaną realizacją, pytają:
Czy jezdnia będzie wykonana prawidłowo? Czy na trwałość inwestycji nie wpłyną ujemnie obecne warunki pogodowe?
Pytaniami i zgłaszanymi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Gorlice, skąd szybko uzyskaliśmy oficjalną odpowiedź:
Rozbudowa ulicy Łokietka w Gorlicach jest jednym z trudniejszych zadań realizowanych przez Miasto Gorlice w ostatnich latach.
Wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest stosunkowo zwarta zabudowa. Co więcej ul. Łokietka jest główną drogą dojazdową do kilku skupisk mieszkaniowych położonych w sąsiedztwie inwestycji. To powoduje, że prace mogą być prowadzone jedynie na krótkich odcinkach przy zachowaniu komunikacji z obydwu stron. Każda działka robocza po zakończeniu prac musi być przejezdna dla mieszkańców.
Projektowana kanalizacja deszczowa to tak naprawdę system zbiorników kompensacyjnych spowalniających spływ wody do istniejącej kanalizacji deszczowej, która na chwilę obecną jest przeciążona. Pracy nie ułatwia geologia podłoża - na znacznym odcinku występuje skała. Koniecznym było wykucie w skale otworów głębokich na 5-6 metrów pozwalających na posadowienie wcześniej wspomnianego systemu kanalizacji deszczowej.
Zaprojektowana konstrukcja drogi to pakiet warstw o grubości 83cm. Konieczność zapewnienia komunikacji determinuje do wykonywania prawie 3 warstw konstrukcyjnych w jednym czasie. Prace prowadzone są metodą „od czoła”, tzn. Wykonawca rozkłada warstwę kruszywa bezpośrednio przed sobą aby chronić wcześniej wykonane warstwy. Pozwala to na znacznie skrócenie procesów technologicznych.
Szczególnie trudnym okresem były ostatnie dni. Po wybudowaniu kanalizacji deszczowej częściowo został zlikwidowany istniejący system odwadniający drogę – tj. rowy otwarte. Topniejący śnieg wręcz zalewał korpus drogi. Rowki technologiczne nie są wstanie przyjąć i odprowadzić takiej ilości wód, a rzędna wykonanych wpustów jest dostosowana do docelowej nawierzchni, więc nie ma możliwości przejęcia wody w chwili obecnej. Dodatkowo sytuację pogarsza morfologia gruntu. Mamy tu do czynienia ze skałą w podłożu, a po bokach gruntem gliniastym. Obydwa materiały są gruntami nieprzepuszczalnymi dla wody. Konstrukcja drogi jest wykonana z kruszyw – materiału przepuszczalnego, co przy obecnych warunkach sprawia, że kruszywo chłonie wodę jak gąbka.
Wbrew pozorom, ta chwilowa sytuacja nie wpływa niekorzystnie na konstrukcję drogi. W warstwach konstrukcyjnych zostały wybudowane sączki (dreny w otulinie z włókna kokosowego). Po ustaniu napływu wód i osuszeniu konstrukcji podbudowa będzie naturalnie zagęszczona (znacznie lepiej niż mechanicznie przy użyciu walca).
Nad całym procesem budowy czuwa wykwalifikowany nadzór, zarówno branży drogowej jak i sanitarnej. Pracownicy Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta biorą czynny udział w procesie budowlanym kontrolując postęp oraz pracę uczestników procesu budowlanego.
Z budową nowej konstrukcji drogi jesteśmy na poziomie 3 warstwy od dołu (ok. 50% długości drogi). Układane są krawężniki. Przed nami okres wiosenny. Sprzyjająca pogoda pozwoli na zwiększenie tempa prac, co za tym idzie zwiększenia komfortu dla mieszkańców.
Zdajemy sobie sprawę z utrudnień jakie wiążą się z tak dużą inwestycją. Dokładamy wszelkich starań aby je zminimalizować.
Inwestycje realizujemy dla mieszkańców aby poprawić im warunki komunikacyjne, dlatego bardzo prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości i zrozumienia.
Przypomnijmy, że remont ulicy Łokietka jest inwestycją od dawna wyczekiwaną i bardzo potrzebną. Już w 2019r. UM Gorlice informował o środkach pozyskanych na tę inwestycję:
Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie na rozbudowę ul. Łokietka, w ramach II edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Otrzymana dotacja opiewa na kwotę 4 844 975,00 zł i może zostać zwiększona do 80% kosztów kwalifikowanych zadania.
Całość prac obejmie odcinek drogi powyżej skrzyżowania z ulicą Pocieszka do Brzezinki oraz od Brzezinki do skrzyżowania z ulicą Węgierską - łącznie blisko 1,7 km, a według kosztorysów inwestorskich wyniesie 9 817 932,86 zł.
Ogromna inwestycja została rozpoczęta w lutym ubiegłym roku i była opisywana jako największa inwestycja drogowa miasta w roku 2020. Co ważne, UM Gorlice zapewniał w lipcu, że mimo pandemii prace postępują szybko, zgodnie z przyjętym harmonogramem.
źródło info: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze