Jak podają organizatorzy:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza do udziału w konkursie pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego - MAŁOPOLSKA MARZANNA.
To już jedenasta edukacja konkursu, który z roku na rok ma coraz więcej uczestników z różnych stron Województwa Małopolskiego.
Finał konkursu odbędzie się 22 marca o godzinie 10, podczas którego symbolicznie pożegnamy zimę i powitamy wiosnę, w niezwykle urokliwym miejscu - w szymbarskim kasztelu. W czasie spotkania zostanie rozstrzygnięty konkurs na MAŁOPOLSKĄ MARZANNĘ, a laureatom wręczone dyplomy oraz nagrody. Następnie odbędzie się uroczysty pochód z Marzannami nad rzekę Ropę.
W przypadku braku możliwości realizacji wydarzenia pt. „Pożegnanie zimy” z powodu przedłużenia stanu epidemiologicznego oraz wydania decyzji ograniczających organizację imprez plenerowych, wydarzenie „Pożegnanie zimy” nie odbędzie się. Nagrody oraz dyplomy dla laureatów konkursu będą do odebrania w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, natomiast uczestnikom spoza Powiatu Gorlickiego zostaną dostarczone przesyłką.
Polska tradycja związana z topieniem marzanny jest z pewnością jedną z najbardziej lubianych, tak przez dzieci jak i starszych. Symboliczne pożegnanie zimy uosabianej przez niewielką laleczkę może jednak być z każdym kolejnym rokiem bardziej kontrowersyjne. Organizatorzy konkursu stawiają na ekologię: oceniane będą tylko te prace, które zostaną w całości wykonane z naturalnych surowców. Dostarczyć należy je do 16 marca 2021r. Jak podkreślają w >>>regulaminie:
Prace ze sztucznych materiałów (plastik, guma, sztuczne tekstylia) nie będą podlegać ocenie.
Co dalej z tymi marzannami?
Najczęściej w takich konkursach topienie jest symboliczne. Po rytualnym zamoczeniu lali jest ona wyciągana z wody. Oddawanie marzanny wodzie może być postrzegane jako niepotrzebne zaśmiecanie rzek. Jej palenie stoi w sprzeczności z walką o czyste powietrze.
Jak więc pożegnać zimę tak, by nie szkodzić środowisku?
Napisz komentarz
Komentarze