Nawet sprzeczne połączenia kolorystyczne robią się miej zauważalne, jak tylko wieczorem zapali się światło.
Oświetlenie to nie tylko lampy wiszące i żyrandole, są to też elementy po części dekoracyjne. Do takich należą kinkiety, taśmy LED oraz małe lampki wiszące. Dzięki szerokiej ofercie oświetleniowej można łatwo urządzić spójne wnętrze oraz idealne dopasować każdy szczegół do całości.
Oświetlenie zadaniowe a dekoracyjne
Oświetlenie wewnętrze domu lub mieszkania składa się z trzech warstw: ogólnej, akcentującej oraz punktowej. Zadaniem ogólnej jest oświetlenie całego wnętrza. Do takiej funkcji głównie są wykorzystywane lampy wiszące, sufitowe oraz żyrandole. W większych pomieszczeniach lub przestrzeniach komercyjnych może być to ciąg jednakowych lamp albo jedna duża lampa wisząca. Następna warstwa akcentująca. Jej zadaniem jej wyeksponowania ulubionych detali we wnętrzu. Głownie są to elementy dekoru, dzieła sztuki czy ulubione meble, które mają wartość sentymentalną. Dzięki temu nie da się przejść obojętnie obok pięknego obrazu czy rodzinnego kolażu ze zdjęciami. Dodatkowo oświetlony przedmiot zwraca ku sobie uwagę i przyciąga wzrok. Warstwa punktowa to nic innego jak światło zadaniowe. Są to kinkiety, lampy podłogowe, wiszące oraz stołowe, które oświetlają przestrzeń do wykonywania konkretnej czynności. Do przykładu, w łazience to są kinkiety przy lustrze, w kuchni – lampa wisząca nad blatem kuchennym, a w biurze domowym – funkcjonalna lampa stołowa. Wszystkie warstwy tworzą spójną całość i idealnie oświetlają przestrzeń. Nie warto rezygnować z warstwy zadaniowej, ponieważ jest ona dostosowana do wykonania konkretnych czynności w miejscu, gdzie oświetlenie ogólne nie wystarczająco oświetla przestrzeń. Natomiast warstwa akcentująca jest głównie dodatkiem, dekoracyjnym elementem we wnętrzu.
Dekoracyjne oświetlenie – czy jest potrzebne?
Oświetlenie dekoracyjne nie jest obowiązkowym elementem wykończenia wnętrza, ale jest ważne pod względem estetycznym. Dodatkowo oświetlone obrazy i zdjęcia stają się niemal żywe, a świetlne akcenty na kwiaty w doniczkach zastępują słońce w szare dni. Oświetlenie dekoracyjne ozdobi minimalistycznie urządzoną przestrzeń i doda blasku wnętrzom. Podstawa lampy z barwionego szkła będzie delikatnie przepuszczać refleksy świetlne, a małe kryształki stworzą kolorowe wzory na ścianach. Oświetlenie ozdobne nie obowiązkowo musi idealnie oświetlać pokój, ale ma wyróżniać się na tle klasycznych, minimalistycznych lamp. Finezyjna forma, kryształowe elementy, oryginalne kolory oraz materiały wykończeniowe – właśnie takie cechy mają mieć oryginalne lampy do udekorowania wnętrza.
Jeżeli zauważyłeś, że Twój salon należy odświeżyć, nie musisz od razu brać się za przemeblowanie wnętrza. Nie musisz też jechać do sklepu po nowe farby do ścian i nowe dodatki. Zacznij od zakupu nowej lampy. Ta metoda sprawdzi się u każdego, kto nie zmieniał lampę dobry dziesiątek lat. Lampa z czasem traci na widoku, a przezroczyste szkło potrafi zblaknąć i stracić swój urok. Nowe oświetlenie ożywi całą koncepcję i ją wizualnie ociepli. Jeżeli masz już nowa lampę wisząca, czas na dodatkowe oświetlenia pokoju. Na pomoc przyjdą dekoracyjne kinkiety, które można powiesić przy komodzie czy kanapie.
Światło dekoracyjne jest tak samo ważne we wnętrzu, jak i funkcjonalne. Jest ono niezbędnym detalem zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych stylizacjach. Światło dekoracyjne przede wszystkim tworzy wyjątkową atmosferę oraz pomaga wyeksponować ulubione dodatki we wnętrzu.
Napisz komentarz
Komentarze