Dzisiaj informacje związane z pierwszeństwem przejazdu oraz obowiązkami kierowców na skrzyżowaniu ulic Legionów, Mickiewicza i Nadbrzeżnej w Gorlicach. Tym razem odpowiedź na pytania teoretyczne nie była ani trudna, ani zaskakująca, ale komentarz do stosowania tych zasad w praktyce tłumaczy, dlaczego to skrzyżowanie psuje krew niektórym kierowcom.
Skrzyżowanie tych ulic może mieć nietypowy przebieg, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami i oznakowaniem dróg analizujemy je jako jedno duże skrzyżowanie, w którym droga główna to ul. Legionów na moście zmieniająca nazwę na ul. Mickiewicza, zaś ul. Mickiewicza do skrzyżowania i ul. Nadbrzeżna są tutaj drogami podporządkowanymi.
Biorąc pod uwagę oznakowanie i obowiązujące zasady ruchu drogowego można określić obowiązki kierowców oraz pierwszeństwo ruchu w tym miejscu.
Czy zjeżdżający z Legionów mają zawsze pierwszeństwo?
Jeśli samochód nr 1 (różowy) chce skręcić w prawo z ul. Legionów w ul. Nadbrzeżną to ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi samochodami, także przed samochodem oznaczonym nr 4 (zielonym). Samochód nr 5 (czarny) ma obowiązek ustąpienia mu pierwszeństwa, ponieważ wyjeżdża z drogi podporządkowanej. Ponieważ nr 1 zjeżdża z drogi głównej ma pierwszeństwo i nie znajduje zastosowania reguła prawej ręki względem samochodu nr 5.
Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli to samochód nr 4 (zielony) chce skręcić z ul. Mickiewicza w ul. Nadbrzeżną. Ma pierwszeństwo przed samochodem nr 5 (czarnym), który poruszając się po tym odcinku ul. Mickiewicza jedzie w praktyce drogą podporządkowaną i powinien w pełni uzależnić swoje działanie od tego, jak zachowują się kierujący samochodami na drodze głównej.
Samochód nr 4 ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim jadącym od strony ul. Legionów (ustawionym jak różowy nr 1). Jeśli samochody stojące na pozycji auta nr 1 chcą jechać na wprost, to samochód nr 4 musi czekać na możliwość wykonania zakrętu. Tak samo dzieje się kiedy samochód nr 1 chce skręcić w Nadbrzeżną: ma wówczas pierwszeństwo przed wszystkimi.
Wyjazd na drogę główną z ulicy Mickiewicza: czy muszę włączyć kierunkowskaz?
Samochód nr 2 (czerwony) zjeżdża z ul. Mickiewicza i chce kontynuować jazdę ulicą Mickiewicza mostem i dalej w stronę Zawodzia. W tej samej chwili samochód nr 3 (niebieski) wyjeżdża z ul. Nadbrzeżnej, skręca w prawo w ul. Mickiewicza w kierunku Zawodzia. W tej sytuacji obydwaj mają obowiązek włączenia kierunkowskazu w prawo, ponieważ zmieniają pas ruchu, którym się poruszają.
Ponieważ ul. Mickiewicza i ul. Nadbrzeżna są w tym przypadku drogami o tym samym statusie, obowiązuje zasada prawej ręki, wzmocniona dodatkowo obowiązkiem zastosowania się do znaku STOP kierowców nadjeżdżających z ul. Mickiewicza. Niezależnie od tego, czy samochód nr 3 chce jechać w prawo czy w lewo, ma prawo włączenia się do ruchu na drodze głównej przed samochodem nr 2.
Wyjazd z ulicy Nadbrzeżnej: w teorii bardzo łatwy...
Samochód nr 3 (niebieski) wyjeżdża z ul. Nadbrzeżnej chce skręcić w prawo, na most. Jego sytuacja wynika z opisanych już wcześniej zasad. Niezależnie od tego, czy chce wykonać manewr skrętu w lewo, czy w prawo, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo wszystkim samochodom poruszającym się ul. Legionów i wyjeżdżającym od strony Zawodzia, mostem. Ma pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi z lewej strony, od ul. Mickiewicza.
... w praktyce całe to skrzyżowanie w godzinach szczytu stoi.
Czy mamy obowiązek wpuszczania na drogę główną kierowców z ul. Nadbrzeżnej i z góry, ulicą Mickiewicza?
Wyobraźmy sobie sytuację realną: godziny szczytu, samochody nadjeżdżają z każdej strony w ciągłym ruchu. Jak powinni zachowywać się kierowcy? Czy w tej sytuacji mają obowiązek jazdy „na suwak”?
Z odpowiedzią przychodzi asp. Sztab. Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy gorlickiej KPP:
W przypadku tego skrzyżowania nie możemy mówić o zastosowaniu zasady jazdy na suwak. Ten obowiązek przewidziany jest przez ustawodawcę do bardzo konkretnych sytuacji, np. jeśli na jezdni o wielu pasach ruchu w tym samym kierunku nie jest możliwa dalsza jazda jednym pasem lub też jeden z pasów się kończy (Ustawa prawo o ruchu drogowym art. 22 ust 4a i 4b). Chociaż przepuszczanie kolejnych kierowców może w praktyce wyglądać bardzo podobnie, to nie będziemy mówić o zasadzie jazdy na suwak.
W praktyce mamy jednak świadomość, że drogi te często się korkują, a to powoduje, że kierowcy starają się przepuszczać kolejnych kierujących, podjeżdżających z dróg podporządkowanych. Fakt, że kierowcy rozumieją podstawowe zasady prawne obowiązujące w tym miejscu powoduje, że do kolizji dochodzi tu dość rzadko. Przepuszczanie kolejnych pojazdów, w sposób przypominający jazdę na suwak jest wyrazem kultury osobistej kierowców i zrozumienia dla sytuacji na tym skrzyżowaniu. Nie wynika jednak z żadnej reguły prawnej.
Zjazd z drogi jednokierunkowej, czyli powtórka z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym
Czy kierowcy wyjeżdżający z ul. Mickiewicza mają obowiązek zjeżdżać odpowiednio do lewej krawędzi przy chęci skrętu w lewo w Legionów, do prawej krawędzi przy chęci skrętu w nadbrzeżną i ustawienia się na środku przy chęci kontynuowania jazdy w stronę Zawodzia? Czy zgodnie z prawem kierowca ustawiony na środku od strony ul. Mickiewicza może włączyć kierunkowskaz i zakręcić w lewo?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, art.22, kierowcy zjeżdżający z ul. Mickiewicza mają obowiązek przy skręcie w lewo zbliżyć się maksymalnie do lewej krawędzi jezdni. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, a na tym skrzyżowaniu jest to dodatkowo zasygnalizowane przebiegiem znaków poziomych, umieszczonych na jezdni. Podobnie przy skręcie w prawo: z ul. Mickiewicza w Nadbrzeżną, samochód powinien zostać ustawiony przed skrętem przy prawej krawędzi jezdni. Ulica w tym miejscu jest wystarczająco szeroka i pozwala na swobodne zatrzymanie trzech pojazdów obok siebie: jednego przygotowanego do skrętu w lewo, drugiego przygotowanego do kontynuowania jazdy ul. Mickiewicza przez most i trzeciego, przygotowującego się do skrętu w prawo. Każdy z nich ma obowiązek włączenia odpowiedniego kierunkowskazu, uprzedzającego o zamiarze zmiany pasa ruchu.
Napisz komentarz
Komentarze