Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Tu kierowcy są nagradzani za dobrą jazdę!

Podziel się
Oceń

Karanie kierowców w postaci pouczeń lub mandatów to często krytykowana strategia walki z niepożądanymi zachowaniami na drogach. Może więc zamiast karać można by nagradzać?

 

Ciągle tylko o karach – dlaczego nie ma nagród?

Wielu przyjmuje za pewnik to, że mandaty karne, jakie wiążą się z przekraczaniem prędkości i łamaniem innych zakazów na drodze, są nie tylko metodą karania kierowców, ale przede wszystkim metodą łatania budżetu państwa. Chociaż w innych krajach dolegliwości finansowe dla drogowych piratów są zdecydowanie wyższe niż u nas, narzekanie i krytykowanie tego systemu jest jednym z uniwersalnych tematów, które zawsze wzbudzają u nas wiele emocji.

Dlaczego mandat a nie upomnienie?

Dlaczego taka, a nie inna wysokość mandatu, skoro widełki przewidują możliwość wyboru niższej dolegliwości?

I jeszcze punkty!?

To tylko niektóre pytania, które rodzą się w sytuacji, w której zostaniemy przyłapani przez stróżów prawa na gorącym uczynku. Ale trzeba przyznać, że system ten ma swoje zalety.

Po pierwsze: wszyscy go doskonale znamy i nie jest żadną tajemnicą za jakie przewinienia drogowe możemy zostać ukarani. Z góry znamy także potencjalny wymiar tej kary i możemy łatwo przewidzieć w jakich okolicznościach zostanie nam ona wymierzona.

Po drugie: mimo wszystko możemy się zgodzić z tym, że porównując nominalną wartość kar, nasze polskie przewinienia są wyceniane dość nisko. Czy zwiększenie wymiaru kar sprzyjałoby podnoszeniu bezpieczeństwa drogowego? Na to pytanie prawnicy próbują odpowiedzieć od wieków, ale nadal nie wiadomo gdzie jest ta nieuchwytna granica. Co ważne, nie grozi nam mandat naliczany proporcjonalnie do wysokości uzyskiwanych przez nas zarobków, jak jest to praktykowane np. w Norwegii czy Finlandii. Szczególnie ten ostatni system może wydawać się ciekawy, ponieważ za przekroczenie prędkości do 20km/h wysokość mandatu jest określona widełkami (70-155euro), ale przekroczenia prędkości wyższe skutkują już przeliczeniem mandatu na podstawie uzyskiwanego dochodu, co skutkować może nałożeniem drakońskich kar. To rozwiązanie, chociaż niezwykle ciekawe, faktycznie nakazuje jednak wpierw zadbać o jasność i przejrzystość systemu ujawniana dochodów...

Po trzecie: wiemy, że jest to standard powszechnie stosowany za granicą. Nie mamy więc poczucia, że jesteśmy gorsi, jeśli chodzi o samo rozwiązanie.

 

Czy można inaczej?

Tak, można. Istnieje koncepcja kary, która nie opiera się na finansach, ale nieuchronnej utracie cennego czasu. Policjanci w Estonii zaproponowali system, zgodnie z którym przekroczenie prędkości do 20km/h można ukarać alternatywnie mandatem karnym, lub przymusowym, 45-minutowym postojem. Jeśli przekroczenie prędkości było wyższe (21-40km/h przekroczenia prędkości), wówczas kierowca, który nie chce płacić musi odstać pełną godzinę. Ten system jest dopiero testowany, ale jest ciekawą alternatywą dla tych, którym czasami bardzo się spieszy.

 

No to może system nagród?!

I tu pojawia się pytanie o to, czy możliwe jest zaproponowanie systemu, który będzie efektywnie sprzyjał bezpieczeństwu na drogach, ale zamiast systemu kar będzie proponował nagrody? Proponowane rozwiązania w tym zakresie są jednak niedoskonałe, no bo, czym można nagrodzić na drodze? Bezskutecznie proponowana była np. akcja nagradzania kierowców cofaniem punktów karnych, które zdarzyło im się złapać. Ten system faktycznie jednak bazowałby na wchodzeniu w interakcje z tymi, którym częściej zdarza się być na bakier z przepisami.

 

Gorlicki system nagród dla wszystkich kierowców, który istnieje, ale nie działa

Jest to system, z którym spotykamy się na ul. Sikorskiego i ul. Stróżowskiej gdzie wesoła, zielona buzia uśmiecha się do nas zawsze wtedy gdy jedziemy zgodnie z przepisami. Mechanizm ten pozwala na kontrolowanie w czasie rzeczywistym prędkości samochodów poruszających się na tej trasie. System nie gromadzi danych, a jego celem jest jedynie wpływanie na bieżące zachowania kierowców na dwóch odcinkach tej trasy.

System jest prosty, ale ma swoje istotne słabości. Przy ul. Sikorskiego, gdzie ustawione jest urządzenie, na znacznej długości trasy dopuszczalna, maksymalna prędkość wynosi 70km/h. System funkcjonuje zaś w oparciu o dopuszczalną prędkość 50km/h, która w istocie obowiązywała tam jeszcze kilka lat temu. Dokonana w tym zakresie zmiana spowodowała jednak, że teraz, zamiast wesołej buzi, kierowcy jadący zgodnie z przepisami na tym odcinku dostają ostrzeżenie: Zwolnij!

 

Tylko krótki odcinek trasy jest sprawdzany w sposób rzetelny. Zamiast nagród, sypią się więc kary. Nawet w tak banalnej sytuacji. Urządzenie to ma jedynie informować kierowcę o jego bieżącym zachowaniu na drodze.

A jednak w tej wyjątkowej sytuacji chcielibyśmy, by kierowcy otrzymywali zasłużoną przecież, choć bardzo symboliczną nagrodę, prawda?

 



Napisz komentarz

Komentarze

MrRed 07.11.2020 16:37
bezużyteczne gadżety. i jak wyżej - pieniądze wyrzucone w błoto

on 07.11.2020 10:34
tak się wywala kasę w błoto na tablice które nic nie dają w kwestii przestrzegania prędkości przez kierowców http://www.brd24.pl/technologie/tablice-wyswietlajace-predkosc-nie-dzialaja-na-kierowcow-mamy-dane-z-polski/ http://www.brd24.pl/technologie/horror-predkosci-przed-przejsciami-dla-pieszych-ujawniamy-ministerialny-raport/

Pirat 07.11.2020 09:55
Jest tez kilka nieprawidlowosci w oznakowaniu pionowym drog w miescie jak i w powiecie. Wrecz sa to absurdy nadajace sie do TV. nie bede tu ich wymienial. Gdzie sa tzw. ZARZADY DROG, ktore za to odpowiadaja. Panowie na cieplych posadkach, wezcie sie do roboty, wstyd.

AntyPolicovid 07.11.2020 01:30
I co tam, że pokaże 45km/h jak u Policji zawsze na radarze widnieje 103km/h?

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 27 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.