Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Męża uratowała żona

Podziel się
Oceń

W ostatanich dniach nasi strażacy niemal codziennie dostają zgłoszenia o podejrzeniach podtruciem lub zatruciach tlenkiem węgla. W sobotę gorliczanka wyciągnęła z łazienki nieprzytomnego męża.


W sobotę (10 lutego) strażacy zostali wezwani do jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Konopnickiej w Gorlicach.



Po przyjeździe na miejsce zastaliśmy mężczyznę leżącego w pokoju na podłodze, który był oszołomiony i zdezorientowany, ale przytomny – wyjaśnia młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy komendanta PSP w Gorlicach.

Mężczyzna brał kąpiel, ale gdy ta niepokojąco się przedłużała, do łazienki postanowiła wejść jego żona, by sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Zastała męża nieprzytomnego. Natychmiast wraz z synem wyciągnęli go z wanny, przenieśli do pokoju i zadzwonili po pomoc.

Na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego i strażacy, którzy urządzeniem do pomiaru tlenku węgla sprawdzili całe mieszkanie. Sprzęt „zareagował” właśnie w łazience.

W niedzielę (11 lutego) druhowie pojechali natomiast do jednego z mieszkań przy ulicy Norwida w Gorlicach, którego właścicielka zaalarmowała ich po tym, jak w jej łazience uruchomiała się czujka, założona dwa dni wcześniej przez pracowników spółdzielni.

Faktycznie urządzenie pomiarowe wykazało niewielkie stężenie tenku węgla, które najprawdopodobniej wynikało z cofnięcia gazu do przewodu spalinowego – wyjaśnia Surmacz. I dodaje: Przewietrzyliśmy mieszkanie, a potem sprawdziliśmy je jeszcze raz pod kątem obecności czadu oraz pouczyliśmy mieszkańców o konieczności sprawdzenia piecyka.

Poniedziałek (12 lutego) przyniósł kolejną interwencję związaną z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla.



Dostaliśmy zgłoszenie, że w jednym z domów w Ropie źle poczuły się trzy kobiety przebywające w tym samym czasie w kuchni – mówi rzecznik.

Urządzenie sprawdzające nie wykazało obecności cząsteczek czadu, być może dlatego, że mieszkańcy już przed przyjazdem strażaków otworzyli w mieszkaniu okna.

Nasi druhowie najczęściej wykrywają ilości tenku węgla, które wahają się w granicach 40 – 150 jednostek ppm (jednostka określająca ile cząsteczek związku chemicznego przypada na milion cząsteczek roztworu).

Zatrucie czadem wynika nie tylko z dawki, która krąży w powietrzu, ale również z czasu, przez jaki oddychamy taką mieszanką – przestrzega oficer prasowy strażaków.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed zatruciem jest zamontowanie czujki. Jeśli urządzenie się włączy, powinniśmy otworzyć okna, opuścić mieszkanie i wezwać strażaków.

 

Źródło: KP PSP w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
Fachowiec 14.02.2018 15:19
Powinien być obowiązek w każdym domu by mieć czujnik czadu. A sprzęty by zmieniać obowiązkowo co 10 lat.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA