Postępy prac przy budowie łącznika ul. Stróżowskiej i Korczaka budzą niesłabnące zainteresowanie. Jego obecność może znacząco ułatwić ruch, szczególnie w godzinach porannych. To ważna i potrzebna inwestycja w mieście, w którym aut nie ubywa.
My jednak zastanawiamy się już teraz nad tym, jak nazwany powinien być ten łącznik?
Przedstawiamy kilka propozycji: czekamy na Wasze!
Łącznik im. Piotra Nowaka
Zmarły w maju 2020 roku Piotr Nowak był gitarzystą basowym legendarnych grup BLACKOUT i BREAKOUT. Grał również w projektach solowych wraz ze swoim przyjacielem Tadeuszem Nalepą. Pochodził z Gorlic – karierę muzyczną zaczynał w bigbitowych formacjach, takich jak Kornuty czy Halniaki. Jego utwory znają zarówno starsi jak i młodsi miłośnicy muzyki. Nigdy nie wstydził się tego, skąd pochodzi.
Uhonorowanie tego człowieka nazwą ulicy byłoby ukłonem w stronę fanów kultury i muzyki, których nazwiska dość rzadko pojawiają się na mapach naszego regionu, co wydaje się być istotnym zaniedbaniem.
Łącznik im. Andrzeja Ćmiecha
Ta propozycja jest nam szczególnie bliska, ze względu na liczne powiązania, jakie naszą redakcję wiązały z niedawno zmarłym. Pomysł nazwania łącznika jego nazwiskiem ma jednak swoje bardzo silne, merytoryczne uzasadnienie. Pan Andrzej Ćmiech był niezwykle ważną osobą w lokalnym środowisku kulturalnym, dziennikarskim. Był aktywnym członkiem naszej lokalnej społeczności. Od lat pracował na rzecz pogłębiania wiedzy gorliczan na temat ich Małej Ojczyzny. Pracował z pasją i wytrwale, by w jak najbardziej przystępnej formie opisywać losy ludzi i miejsc, którzy w minionych wiekach mieszkali w rejonie Gorlic i okolic. Jego prace stanowią cenne i wartościowe źródło wiedzy i inspiracji dla przyszłych pokoleń. Przedwczesna śmierć spowodowała, że wiele tematów musi zostać podjętych przez przyszłych badaczy.
Dał się poznać nie tylko jako pasjonat historii, ale także dobry i serdeczny człowiek.
Nazwanie łącznika jego nazwiskiem będzie wspaniałym uhonorowaniem osoby, która – niestety! – nie doczekała Honorowego Obywatelstwa miasta, na które tak bardzo zasługiwała!
Łącznik im. Tereski
Ta propozycja jest nieco inną od poprzednich i ma przywoływać na myśl postać z legendy o Gorlicach. Takie odejście od klucza polityków i osób w inny sposób związanych z regionem mógłby być ciekawą odmianą. Otwierałoby to możliwość zagospodarowania w przyszłości tego niezwykle urokliwego miejsca drobnymi detalami nawiązującymi do podań i legend o regionie. Co ciekawe, nazwa korespondowałaby z treścią muralu, który pojawia się przy zjeździe z osiedla Hallera z drugiej strony.
Łącznik im. Dobrych Nauczycieli
Tu koncepcja byłaby podobna jak w przypadku łącznika im. Tereski, z tym, że trasa ta byłaby miejscem, w którym być może w przyszłości mogliby być honorowani Najlepsi Nauczyciele, którzy uczyli na Ziemi Gorlickiej. Kamienie z pamiątkowymi tabliczkami dla najlepszych nauczycieli: takich, którzy w swoich dziedzinach byli niepodważalnymi autorytetami, kształtowali wiedzę i przekonania uczniów w sposób, który sami uczniowie docenili po latach. Tablice pamiątkowe w szkołach czy wpisy w księgach pamiątkowych to dobra forma ich upamiętniania, ale zamyka nauczycieli i pamięć o nich w murach szkół – może czas by znaleźć wyjątkowe miejsce do ich wyróżnienia jeszcze za życia w przestrzeni publicznej?
A może macie własne propozycje? Zachęcamy do aktywnego komentowania artykułu -– z pewnością Wasze głosy zostaną zauważone!
Źródło foto: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze