Dziś 30 września czyli Dzień Chłopaka. Czy to święto przebija się do społecznej świadomości?
Raczej jest to okoliczność będąca medialną wydmuszką, niż prawdziwym świętem. Jak pisze wikipedia, święto to obchodzą głównie nastolatkowie, co wydaje się prawdą. W gąszczu uroczystości i świąt różnej maści dla najmłodszych Panów nie istniało święto, które swoją rangą dorównywałoby Dniu Kobiet.
Czy 30 września wypełnia tę lukę?
Z trudem. Jednocześnie jednak trudno o znalezienie innego dnia w kalendarzu świąt tradycyjnych i tych nietypowych, którego sens byłby podobny do wspomnianego Dnia Kobiet. Znajdujemy więc przede wszystkim: Dzień Dziadka (22 stycznia) dedykowany mężczyznom o bardzo konkretnie wskazanym statusie w rodzinie i Dzień Ojca (23 czerwca), którego sens jest podobny do Dnia Matki.
Dzień Mężczyzn – tu trop zbliża się do kluczowego pytania: czy potrzebny jest jeszcze Dzień Chłopaka?
Dzień Mężczyzn obchodzony jest oficjalnie 19 listopada, a obchodzenie tego święta zapoczątkowano w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu ONZ. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn oficjalnie obchodzony jest w krajach, które przyjęły zaproszenie Trynidadu i Tobago: na liście nie ma Polski.
Tradycyjnie w kościele katolickim o „dniu mężczyzn" mówi się 10 marca we... wspomnienie 40 Męczenników z Sebasty. Tradycja świecka powiązana z obchodami religijnymi nakazuje zaś mówić o "święcie facetów" w Wielki Czwartek, "na Judasza".
Dzień Chłopaka stając w szranki o palmę pierwszeństwa z pozostałymi męskimi świętami staje się więc rzeczywiście domeną najmłodszych pokoleń.
Damska część redakcji nie ma jednak wątpliwości: szczęśliwy Chłopak/Facet/Mężczyzna lub Partner/Mąż to taki, który niezależnie od wieku, dnia godziny czy pory roku wie o tym, że jest dla kogoś tym NAJ.
Napisz komentarz
Komentarze