W aptekach mamy do czynienia z dostępnością do różnych leków na sen, w tym między innymi sięgamy po melatoninę, która jest substytutem naturalnego hormonu wydzielanego przez ludzki organizm. W tym miejscu jednakże całkiem słusznym jest zadanie pytania o to czy faktycznie ów substytut może pomóc nam zasnąć, może nam pomóc spokojnie przespać całą noc?
Działanie melatoniny
Melatonina to, jak już wspomniano, hormon snu, który jest wydzielany przez gruczoł szyszynki mózgowej. Wydzielanie owego hormonu jest związane z ilością dochodzącego światła, a więc jest związany z naturalnym rytmem dzień-noc. Największa ilość tego hormonu pojawia się w godzinach od 24 do 3 w nocy. Jednakże w odniesieniu do wielu osób ta ilość jest niewystarczająca i wówczas mamy właśnie do czynienia ze zjawiskiem budzenia się w nocy czy też braku możliwości zaśnięcia. Typowe leki na sen nie zawsze działają, a z czasem mogą także uzależniać. Słusznym jest zatem sięganie po melatoninę, po substytut naturalnego hormonu wydzielanego przez organizm. Melatonina na sen jest powszechnie dostępna w aptekach, w tym również mowa jest o aptekach internetowych, jeśli niekoniecznie zależy nam na czasie i możemy poczekać na przesyłkę.
Dawkowanie melatoniny
Bardzo istotnym elementem będzie dawkowanie melatoniny. Na pewno podstawą będzie tutaj zapoznanie się z tym, co mamy umieszczone na ulotce dołączonej do opakowania oraz z dostosowaniem się do tychże danych. Dawkę melatoniny dobiera się w sposób indywidualny, a tym samym nie każdy człowiek powinien przyjąć tę samą dawkę. Optymalna dawka wynosi od 1 do 3 g, aczkolwiek w pewnych przypadkach może ona dochodzić nawet do 5 gram. Tak więc słusznym jest ścisłe dostosowanie do własnych potrzeb. I w tym miejscu rodzą się pewne wątpliwości.
Skutki uboczne stosowania melatoniny
Z tym lekiem mamy związane pewne wątpliwości, ponieważ jeśli przyjmowana jest melatonina skutki uboczne nie są wykluczone i można także powiedzieć, że są bardzo prawdopodobne. Do tych najbardziej powszechnie występujących możemy zaliczyć:
-
bóle głowy
-
zawroty głowy
-
dezorientacja
-
bezpłodność
Nie powinniśmy się jednakże z drugiej strony obawiać się przyjmowania melatoniny z uwagi na to, że ewentualne skutki uboczne nie pojawiają się od razu, ale dopiero po dłuższym czasie przyjmowania owego suplementu. Na pewno więc rozpoczęcie stosowania melatoniny nie jest groźne na samym początku i nie powinniśmy się spodziewać żadnych działań niepożądanych, ale jeśli tenże lek nie przynosi nam poprawy sytuacji, to zdecydowanie rozwiązania problemu powinniśmy szukać w innym miejscu, powinniśmy go szukać w gabinecie lekarskim, gdyż przyczyna problemów może być głębsza.
Napisz komentarz
Komentarze