Niezbędne wymogi formalne
Każda osoba, która chce rozpocząć pracę w Policji musi spełnić pewne warunki. Nie spełnienie ich uniemożliwia podejście do rekrutacji a tym samym pracy w Policji do czasu ich wypełnienia.
Podstawowe wymogi formalne wobec wszystkich kandydatów:
- obywatelstwo polskie;
- nieposzlakowana opinia;
- brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu;
- możliwość korzystania z pełni praw publicznych;
- wykształcenie średnie;
- odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne.
- uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Podanie do policji – niezbędne dokumenty
Jeżeli upewniłeś się, że spełniasz wymogi to czas złożyć odpowiednie dokumenty. Można je zazwyczaj złożyć w komendzie wojewódzkiej oraz określonych placówkach niższego szczebla.
Niezbędne dokumenty:
- podanie o przyjęcie do służby w Policji;
- wypełniony kwestionariusz osobowy;
- kserokopie dokumentów, które potwierdzają wykształcenie oraz umiejętności;
- dowód osobisty i książeczka wojskowa.
Po złożeniu dokumentów można już tylko czekać na informacje o terminie egzaminów do Policji o których opowiemy w kolejnej części artykułu.
Etapy kwalifikacji do Policji
Każdy kandydat musi podejść do czterech etapów testów – fizycznego, wiedzy ogólnej oraz dwóch części testów psychologicznych. Poniżej przedstawiamy opis każdego z tych etapów.
Test Wiedzy Ogólnej – „TWO”
Arkusz obejmuje 40 pytań jednokrotnego wyboru, gdzie do wyboru są cztery odpowiedzi i tylko jedna prawidłowa. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymujecie 1 punkt.
Test Sprawności Fizycznej
Przed egzaminem upewnij się, że zabrałeś strój sportowy oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do przystąpienia do niego. Musisz je otrzymać maksymalnie na 14 dni przed egzaminem fizycznym.
Każdy egzamin to zbiór sześciu stacji, gdzie na każdej z nich należy wykonać określone ćwiczenie.
Testy psychologiczne
Na tym etapie wszyscy kandydaci zostaną przebadani przez psychologów pod kątem możliwości podjęcia pracy w zawodzie. Podczas badań zostaną sprawdzone predyspozycje oraz możliwości intelektualne i charakterologiczne.
Rozmowa kwalifikacyjna
Podczas rozmowy zostaniecie gruntownie przepytani przez doświadczonych policjantów z wydziału prewencji. Ta część ma głównie na celu sprawdzenie odporności na stres każdego kandydata. Według wielu to najtrudniejsza część egzaminu, która stanowi wyzwanie nawet dla najtwardszych.
Komisja lekarska
Po zaliczonych policyjnych testach i przyjęciu w szereg Policji zostaniecie skierowani na badania lekarskie.
Ankieta bezpieczeństwa
Policja musi upewnić się, że może przydzielić dostęp danemu kandydatowi do informacji poufnych i często tajnych aż do rozwiązania śledztwa. W przypadku negatywnego wyniku, cała rekrutacja zostaje anulowana.
Informacje użyte w artykule pochodzą z publikacji -https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/rekrutacja-do-policji-krok-po-kroku
Napisz komentarz
Komentarze