E-recepta - podstawowe informacje
W 2020 roku wszedł zapis mówiący o tym, iż lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept. Papierowe recepty od tej pory wydawane są tylko w ściśle określonych przypadkach. E-recepta pozwala na odebranie swojego leku przy pomocy specjalnego czterocyfrowego kodu, który może zostać przesłany np. na telefon komórkowy pacjenta. Z takim kodem należy później udać się do apteki, aby odebrać lek, który został przepisany przez lekarza.
Elektroniczna recepta wystawiana jest przez lekarza w specjalnym systemie, na podstawie czego tworzy się wspomniany czterocyfrowy numer. Kod należy przedstawić w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Istnieje także inna szansa przedstawienia takiej recepty, a mianowicie otrzymuje się ją na swoje konto mailowe w formacie PDF. W mailu podany jest kod kreskowy, który pokazuje się farmaceucie, zatrudnionemu w aptece.
Na samym początku należy jednak aktywować swoje konto w Internetowej Koncie Pacjenta. Można to zrobić na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl. Na swoim koncie podaje się numer telefonu lub też adres e-mail, zależnie od tego w jaki sposób recepta online ma dotrzeć do wskazanego pacjenta.
E-recepta - znaczne ułatwienie pracy oraz duża wygoda dla pacjentów
E-recepta zyskuje dużą popularność głównie ze względu na to, iż:
- znacznie ułatwia pracę wśród osób, które na co dzień zatrudnione są w służbie zdrowia,
- jest dużą wygodą dla pacjentów, ponieważ receptę ma się na swoim urządzeniu mobilnym, a nie w wersji papierowej. Dzięki temu na pewno jej się nie zgubi.
Istotnym elementem przemawiającym za e-receptami są także: czytelność, bezpieczeństwo oraz dostępność. Do tej pory zdarzało się tak, że farmaceuci mieli trudności z odczytywaniem zapisów przedstawionych na papierowej recepcie. Dzięki elektronicznej recepcie taki problem znika. Ponadto e-recepty ograniczają ryzyko wydawania niewłaściwych leków, a do tego dostęp do nich jest możliwy w dowolnym momencie. W razie potrzeby można także poprosić o specjalny wydruk informacyjny od lekarza, który udostępniany jest na życzenie pacjenta. Na samym początku istniało wiele obaw związanych z wejściem takiego projektu w życie, które objawiały się m.in. trudnością obsługi systemu, który był skierowany do lekarzy lub też nieprzygotowaniem przychodni na tak innowacyjne rozwiązania. Z czasem jednak sytuacja się unormowała i teraz recepta online jest traktowana tak jak dobrze znane recepty papierowe. Oryginał takiej recepty przechowywany jest w systemie przez 5 lat. Można na niej wypisać maksymalnie 5 leków. Dysponując receptą elektroniczną można bez problemów zakupić tańsze zamienniki przepisanych leków.
Napisz komentarz
Komentarze