Nawiązując do opublikowanej na państwa portalu informacji dotyczącej ścieżek pieszo-rowerowych w gminie Biecz wyrażamy ubolewanie, że przed zamieszczeniem artykułu o jakże negatywnym w przekazie tytule >>>Absurdy ścieżek rowerowych w Bieczu oczami naszego Czytelnika nie dochowano elementarnej zasady obiektywnego zweryfikowania podnoszonych przez autora zarzutów.
Jeszcze 4 lata temu na terenie Biecza były tylko 2 odcinki ścieżek rowerowych, 900-metrowy odcinek deptaka i 525 metrów wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Obecnie łączna długość ścieżek pieszo-rowerowych przekracza 5700 m, a kolejne 3140 m jest w budowie z terminem zakończenia w bieżącym roku.
Rzeczą naturalną jest, że inwestycje liniowe prowadzone są etapami i w okresie kilku lat docelowa sieć nie będzie ukończona. Niemniej jednak budowa 7,5 km nowych ścieżek rowerowych i 5 km chodników w ciągu 5 lat, jak na miarę możliwości gminy Biecz, jest dobrym wynikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty budowy. Obecne ceny rynkowe budowy przekraczają kwotę 1 mln zł za 1 km ścieżki.
Odnosząc się do poszczególnych zdjęć i ich opisów daje się zauważyć ich negatywną tendencyjność oraz brak znajomości uwarunkowań formalnych i faktycznych budowy ścieżek lub celową dezinformację.
Zdjęcie 1 – oznakowanie drogi znakiem B-9 (zakaz ruchu dla rowerów) dotyczy jezdni, ponieważ po drugiej stronie drogi jest dwukierunkowa ścieżka rowerowa.
Zdjęcie 2 i 3 – oznakowanie wykonane na podstawie projektu organizacji ruchu zatwierdzonego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zgodnie z warunkami technicznymi.
Zdjęcie 4 – początek/koniec ścieżki w strefie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą krajową nr 28; oznakowanie zgodne z projektem organizacji ruchu zatwierdzonym przez zarządców dróg.
Zdjęcie 5 – na etapie projektowania ścieżki gmina Biecz zwróciła się do do ZDW w Krakowie o wydanie warunków budowy kładki dla rowerów; w odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że w najbliższych latach most planowany jest do przebudowy, w ramach której ujęta zostanie ścieżka rowerowa.
Zdjęcia 6 i 8 – wskazany na zdjęciach odcinek ścieżki gruntowej obejmuje tereny kolejowe, na których gmina nie ma własności jak, również możliwości budowy ścieżki rowerowej. Wydanie zezwolenia na budowę ścieżki będzie rozważane przez PKP po zakończeniu remontu linii kolejowej nr 108.
Zdjęcie 7 – przepust pod torami kolejowymi nie stanowi połączenia odcinków ścieżki, co wynika z oznakowania.
Zdjęcie 9 – wskazany na fotografii układ ścieżki rowerowej pochodzi z zagranicy, oznakowanie nie odpowiada przepisom obowiązującym w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze