W ubiegłym roku na terenie powiatu gorlickiego doszło do 413 pożarów (wzrost o 79 interwencji). Największe pożary:
- pożar budynku magazynowego (stodoły) w Bystrej, w akcji brało udział 20 zastępów,
- pożar stolarni w Krygu, w akcji brało udział 15 zastępów,
- pożar zakładu galanterii drzewnej w Bieczu, w akcji brało udział 12 zastępów,
- pożar budynku gospodarczego w Mszance i Dominikowicach, w akcjach brało udział po 11 zastępów.
Na terenie powiatu gorlickiego doszło do 1043 miejscowych zagrożeń (wypadków drogowych, efektów silnego wiatru, opadów deszczu, zagrożeń chemicznych i ekologicznych). Liczba miejscowych zagrożeń wzrosła w porównaniu z rokiem 2018 o 106 interwencji.
W roku 2019 strażacy wyjeżdżali 52 razy do alarmów fałszywych, liczba tych wyjazdów spadła w porównaniu z rokiem 2018 o pięć interwencji.
Ogółem w działaniach w 2019 roku uczestniczyło 2556 samochodów pożarniczych PSP i OSP (wzrost o 148 zastępów w porównaniu z rokiem ubiegłym). Łącznie we wszystkich akcjach ratowniczo-gaśniczych wzięło udział 11554 strażaków (wzrost o 710 strażaków). W wyniku pożarów nikt nie zginął, ale pięć osób zostało rannych. Natomiast w wyniku miejscowych zagrożeń dziewięć osób poniosło śmierć, a 164 zostały ranne.
W 2019 roku Komenda Powiatowa PSP w Gorlicach prowadziła kampanie i akcje mające za zadanie popularyzację bezpieczeństwa między innymi: „Stop pożarom traw”, „Kręci mnie bezpieczeństwo” „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”, „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
Nawiązując do corocznej tradycji popularyzacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży, zorganizowano dni otwartych strażnic dla dzieci i młodzieży z powiatu gorlickiego.
Strażacy w 2019 roku uczestniczyli również w ćwiczeniach ewakuacyjnych jako obserwatorzy w szkołach, przedszkolach, żłobkach, urzędach, domach opieki społecznej w 46 ewakuacjach, w których uczestniczyło łącznie 7777 osób.
Napisz komentarz
Komentarze