Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wykroczenie a przestępstwo – podobieństwo i różnice

Podziel się
Oceń

Łamanie prawa może mieć różne oblicza. Przede wszystkim może być wykroczeniem, a może być przestępstwem. Oczywiście waga tego ostatniego pozostaje większa, a więc i za jego popełnienie występuję większe egzekucje prawne.

Gdy prawo staje się bezprawiem

Prawo to porządek, harmonia, natomiast bezprawie to anarchia, chaos. Nic więc dziwnego, że już w antyku, wraz z narodzinami instytucji państwa, narodziło się też prawo – każdy przecież chciałby żyć w porządku, ale nikt w anarchii. Prawo definiuje się jako system norm prawnych, czyli dyrektyw postępowania, które narodziły się wraz z narodzinami państwa w celu uporządkowania wszelkich sytuacji w nim. Prawo określa czym jest wykroczenie i czym jest przestępstwo oraz jakie mają one skutki prawne, a więc ustala kary za nie.

Wykroczenie

Wykroczenie stanowi czyn społecznie szkodliwy i zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. To, jakie kary obowiązują za wykroczenia, określa Kodeks wykroczeń. Za wykroczenie, w zależności od jego wagi i okoliczności, grożą: kara nagany, kara grzywny, kara ograniczenia wolności oraz areszt. Sprawcę wykroczenia traktuje się tylko i wyłącznie gdy następuje czyn zawiniony, przy czynie niezawinionym umarza się sprawę.

Przestępstwo

Przestępstwo stanowi czyn nie tylko społecznie szkodliwy, ale też społecznie niebezpieczny i zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. To, jakie kawy obowiązują za przestępstwa, określa Kodeks karny. Za przestępstwo, w zależności od jego wagi i okoliczności, grożą: kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności, a w niektórych krajach nawet kara śmierci stosowana za największe przestępstwa. Sprawcę przestępstwa traktuje się normalnie, albo ostrzej i łagodniej, ze względu na okoliczności popełnienia przez niego czynu.

Formy czynu zabronionego

Wykroczenie oraz przestępstwo traktuje się jako czyn zabroniony. Z jednej strony występują trzy formy stadialne popełnienia tego czynu: przygotowanie, usiłowanie i dokonanie. Z drugiej strony występują trzy formy zjawiskowe tego czynu: podżeganie, pomocnictwo i sprawstwo. Za każde z nich grożą egzekucje prawne, a im bardziej konkretne formy się na siebie nakładają, tym ostrzejsza kara za nie grozi.

Wykroczenie oraz przestępstwo na przykładzie kradzieży

Warto przeanalizować kiedy czyn zabroniony traktuje się jako wykroczeniem, a kiedy jako przestępstwo, na przykładzie kradzieży. Złodzieja za drobną kradzież lub drobne przywłaszczenia traktuje się jako kogoś, kto popełnił wykroczenie. Ale złodzieja, który popełnił większą kradzież lub większe przywłaszczenie, traktuje się jako kogoś, kto popełnił przestępstwo. Gdy następuje kradzież z włamaniem i kradzież rozbójnicza, wówczas niezależnie od wagi kradzieży, złodzieja traktuje się jako kogoś, kto popełnił przestępstwo.

Źródło: Kancelaria Adwokacka z Wrocławia


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”