Filtry i ich rodzaje
Obecnie najbardziej znanym typem filtrów są chyba filtry HEPA. Promuje się je jako produkty bezpieczne, skuteczne i antyalergiczne. Czy tak jest w rzeczywistości? HEPA to skrót frazy High Efficiency Particulate Air, co oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Taki filtr jest znacznie dokładniejszy i bardziej skuteczny niż klasyczne filtry gąbkowe czy siateczkowe. W tym przypadku klasa opisywana jest poprzez stosowne oznaczenie.
Od roku 2010 obowiązuje nowa norma klasyfikacji filtrów tego typu. Dlatego starsze klasy HEPA H10, HEPA H11 i HEPA H12 zostały zmienione na EPA E10, EPA E11 i EPA E12. Tym samym dostępne of kilku lat na rynku filtry EPA to filtry oznaczane wcześniej jako HEPA, ale należące do trzech słabszych klas skuteczności filtracji.
Filtry HEPA i ich charakterystyka
Określenie HEPA obecnie stosowane jest do opisu dwóch najlepiej filtrujących klas filtrów - HEPA H13 i HEPA H14. Dokładne warunki, jakie muszą spełnić filtry należące do danej klasy określa Polska Norma PN-EN 1822-1:2009.
Filtry do odkurzaczy dzieli się na:
- EPA E10 (dawniej HEPA H10) - skuteczność całkowita na poziomie 85%, wyłapuje cząsteczko o wielkości ponad 0,4 µm, zatrzymuje więc cząstki dymu tytoniowego, spaliny, sadzę i wirusy osadzone na cząstkach nośnych,
- EPA E11 (dawniej HEPA H11) - w tym przypadku skuteczność całkowita wynosi 95%,
- EPA E12 (dawniej HEPA H12)- wyłapuje cząsteczki o wielkości nawet 0,1 µm, skuteczność całkowita wynosi 99,5%,
- HEPA H13 - w tym przypadku całkowita skuteczność wynosi 99,95%, a skuteczność miejscowa 99,75%,
- HEPA H14 - całkowita skuteczność wynosi 99,995&, a skuteczność miejscowa 99,975%, taki filtr wyłapuje w zasadzie wszystkie cząsteczki, które znajdują się w powietrzu.
Po co w odkurzaczu znajdują się filtry?
Filtry, które znaleźć można m.in. w sklepie https://www.swiatworkow.pl/ są bardzo ważnym elementem każdego odkurzacza. Odkurzacz to bowiem nic innego jak pompa filtrująca powietrze. Jest ono zasysane z jednej strony razem z zebranymi na powierzchni zabrudzeniami. Potem trafia do środka odkurzacza. Reszta z kolei uzależniona jest od odkurzacza. W przypadku urządzeń workowych powietrze trafia do worka. Zanieczyszczenia są w nim gromadzone, a powietrze jest filtrowane przez tylny filtr i uchodzi na zewnątrz. W takiej sytuacji worek jest w zasadzie dodatkowym filtrem.
W odkurzaczach bezworkowych (cyklonowych) specjalna konstrukcja wywołuje wir powietrzny, w którym siła odśrodkowa wyrzuca zanieczyszczenia do pojemnika. Powietrze z kolei jest filtrowane i trafia z powrotem do otoczenia. Tutaj nie ma już worka, który spełniałby dodatkową funkcję filtrującą. Dużo większą rolę odgrywa natomiast filtr EPA czy HEPA, który należy regularnie wymieniać, aby żyć w czystym otoczeniu.
Napisz komentarz
Komentarze