Czym jest 5G?
5G to nowy standard przesyłu internetu w sposób bezprzewodowy. Nowa generacja sieci komórkowych będzie skokiem technologicznym oferującym szybszy internet i większą odporność na przeciążenia ze względu na dużą liczbę użytkowników w jednym miejscu. Ministerstwo Cyfryzacji założyło, że na potrzeby sieci 5G przeznaczone zostaną pasma radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz w przyszłości częstotliwości powyżej 26 GHz.
Co jest potrzebne do wprowadzenia 5G?
Aby korzystać z pełni możliwości nowego standardu sieci potrzebna jest nowa infrastruktura i odpowiedni model telefonu komórkowego. Jak przyznają specjaliści ideą sieci 5G jest niewielka zmiana pasma, ale większa gęstość anten o słabej mocy. Należy się więc spodziewać, że anten będzie przybywało jak grzybów po deszczu. Zwiększy się przy tej okazji tło promieniowania elektromagnetycznego.
Co zyskamy dzięki wprowadzeniu 5G?
Sieć 5G może stać się kołem zamachowym technologii. Łączność nowej generacji pozwoli na upowszechnienie się inteligentnych domów oraz autonomicznych aut, przesyłanie internetu stanie się kilka razy szybsze co może pozwolić na kontrolowanie urządzeń o bardzo małym i krótkim zakresie błędu.
5G na świecie? Gdzie już funkcjonuje?
Rumunia to pierwszy kraj na świecie, w którym francuska grupa Orange uruchomiła komercyjną sieć komórkową nowej generacji – 5G. Sieć nowej generacji ruszyła tam w trzech miastach, w tym w stolicy kraju (a oprócz Bukaresztu także w Kluż-Napoka i Jassy). Deutsche Telekom uruchomił sieć 5G w pięciu miastach w Niemczech – Berlinie, Monachium, Kolonii, Bonn i Darmstadt we wrześniu. Z kolei T-Mobile USA ma objąć kraj siecią 5G do końca roku.
Gdzie znaleźć informacje o technologii 5G? Zobacz, które informacje są prawdą a które fakenewsem?
W sieci pojawiła się oficjalna witryna rządowa poświęcona technologii 5G, gdzie można dowiedzieć się prawie wszystkiego o tym, co czeka nas po wprowadzeniu nowego standardu przesyłania internetu. Czy informacje tam zawarte rozwieją nasze obawy? Na pewno nie. Być może rozjaśnią temat, który do tej pory budzi tak duże emocje. Przypomnijmy, że np. zmiana daty w millenium czy wcześniejsze nowinki technologiczne wywoływały też reakcje stresowe, a obawy z nimi związane nie potwierdziły się.
Czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia?
W sieci od wielu miesięcy pojawiają się ostrzeżenia, że promieniowanie towarzyszące technologii mobilnej nowej generacji może być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Na całym świecie, a także w Polsce – organizowane są nawet protesty, których uczestnicy przekonują, że wdrożenie nowego standardu to „największy eksperyment biologiczny w historii ludzkości”.
Tymczasem fakty są takie, że żaden rzetelny test nie wykazał, by szkodliwość sieci 5G była wysoka do tego stopnia, by można było mówić o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia. Owszem, wykorzystywane są te same częstotliwości, co w przypadku choćby kuchenki mikrofalowej, tyle tylko, że moc jest milion razy mniejsza.
W efekcie tkanki nie nagrzewają się i nie mogą być w taki sposób uszkodzone. Podsumowując: przy obecnie dostępnych informacjach technologia 5G nie wydaje się być szkodliwa dla zdrowia.
Artykuł nie jest reklamą tej technologii, został wywołany przez Czytelnika, który zwrócił uwagę na nadajniki rozmieszczone na terenie naszego miasta.
wykorzystano artykuły z portali:
- gov.pl/web/5g
- komputronik.pl/informacje/co-to-jest-5g-zalety-i-zagrozenia-sieci-5g
- trudat.natemat.pl
- forsal.pl
- politykapolska.eu
- spidersweb.pl/2019/07/tmobile-5g-w-polsce-2019-predkosc
Napisz komentarz
Komentarze