Postanowiliśmy sprawdzić na własne oczy i na własnych nogach atrakcyjność wieży widokowej na górze Ferdel w Wapiennem. Okazuje się, że widok z tarasu jest zupełnie niewspółmierny z wysiłkiem, który trzeba włożyć, żeby wyjść na szczyt. A właściwie tuż poniżej szczytu, bo niemalże 25-metrowa wieża widokowa nie mogła stanąć na samym szczycie, ponieważ dużo wcześniej, zagnieździł się tam orlik, który jest gatunkiem chronionym.
Gmina Sękowa miała więc do wyporu dwie opcje: albo zrezygnować z budowy całkowicie, albo postawić wieżę nieco niżej. Wybrano drugą opcję i dzisiaj po miesiącu prac odbył się obiór techniczny.
Na taras widokowy, który spokojnie pomieści kilkanaście osób, a nawet i więcej, prowadzi 110 schodów, ale pokonanie ich nie stanowi żadnego problemu.
W planach jest również ścieżka w koronach drzew, ale na razie najzwyczajniej w świecie nie wystarczyło na nią kasy. Póki co musimy się zadowolić ścieżkami na ziemi, których w Wapiennem nie brakuje, a lada chwila powstaną kolejne razem z amfiteatrem i tężnią solankową.
Aby dotrzeć na wieżę widokową, do wyboru mamy kilka szlaków:
- Szlak zielony Wapienne – Ferdel, odcinek 1,8 km, szacowany czas przejścia trasy to ok. 30 min. Szlak prowadzi od Gorlic na południowy-wschód. Na teren MPN wkracza w rejonie miejscowości Wapienne. Od ośrodka sanatoryjnego podchodzi stromo na czoło długiego grzbietu zwieńczonego kulminacją Mały Ferdel (578 m n.p.m.). Dalej prowadzi starą dróżką biegnącą wierzchowiną zalesionego grzbietu, podchodzi pod szczyt Ferdel (648 m n.p.m.), omijając od południa jego wypiętrzenie. Pomiędzy kulminacjami, mniej więcej w połowie drogi, dochodzi od północy krótki szlak niebieski z Rozdziela.
- Szlak niebieski Rozdziele – Ferdel, odcinek 2,5 km, szacowany czas przejścia trasy ok. 55 min.
- Szlak zielony Barwinok – Ferdel, odcinek 2,6 km, szacowany czas to ok. 40 min.
kliknij w mapkę poniżej
Napisz komentarz
Komentarze