Mimo że akademiki tego typu w naszym kraju są relatywną nowością, to ich dynamiczny rozwój każe przypuszczać, że z czasem staną się powszechnością. Inwestorzy coraz chętniej zwracają na nie uwagę, czego efektem jest zbudowanie około 100 takich miejsc. Różnice między nimi wynikają z metrażu i jakości wykończenia.
Przy tym znajdują się nie tylko w największych polskich miastach, ale i w tym mniejszych, w których istnieje możliwość pobierania wyższego wykształcenia.
Popyt
Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2018, 1,3 miliona osób w Polsce to studenci, a ¼ z nich ma możliwość jednoczesnego studiowania i mieszkania w rodzinnym domu, bez konieczności dojazdu do innego miasta. W związku z tym prawie milion osób musi zmierzyć się z wyzwaniem w postaci znalezienia dla siebie stancji. Popyt na nie jest dość spory, natomiast nie zawsze idzie to w parze z podażą.
Inne informacje zawarte w raporcie GUS wskazują, że akademiki uczelniane mają miejsca jedynie dla maksymalnie 10% potrzebujących zakwaterowania studentów. Te prywatne dokładają do puli mniej więcej 7000 miejsc, lecz wciąż nie jest to liczba wystarczająca.
Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy: wynajęcie stancji czy pokoju od osoby prywatnej jest przeważnie związane z koniecznością sporego comiesięcznego wydatku. Właśnie dlatego coraz więcej osób dopatruje się okazji w prywatnych domach akademickich. Oferują one bowiem wysoki standard życia z akceptowalnymi kosztami.
Komfort przede wszystkim
Powiedzmy sobie szczerze, każdy chciałby żyć w jak najbardziej przytulnym miejscu. Tyczy się to zwłaszcza początkujących studentów, stawiających pierwsze kroki w nowej trudnej rzeczywistości. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą właśnie prywatne akademiki z przestrzennymi aneksami kuchennymi, zdolnymi pomieścić naraz nawet do kilku osób, sprzętem RTV, oddzielnymi łazienkami itp. Część z nich oferuje również serwis sprzątający, co dla wielu z pewnością będzie wybawieniem. Idealnym przykładem jest oferta LivinnX, gdzie otrzymuje się standard nieporównywalny z innymi akademikami oraz większością mieszkań dostępnych na wynajem dla studentów.
Podsumowanie
Ilość chętnych osób na wynajem pokoi nie brakuje, stąd fakt istnienia i przybywania prywatnych akademików jest w pełni logiczny. Kto wie, może z czasem faktycznie będą standardem?