Od 1 października, zgodnie z uchwaloną ustawą, kolejne grupy osób będą mogły starać się o świadczenia pieniężne 500 plus. W piątek (19 lipca) na sali sejmowej zawrzało w tej sprawie. W drugim czytaniu ustawy wprowadzono 20 poprawek, a w trzecim nieoczekiwanie przegłosowano poprawkę Sławomira Piechoty, posła PO.
Kto będzie mógł starać się o dodatkowe 500 złotych?
Projekt ustawy dotyczył osób niepełnosprawnych. Aby otrzymać fundusze, należało spełnić odpowiednie kryteria:
- ukończyły 18 lat,
- są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
- otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.
Jednak po burzliwych negocjacjach w sejmie ostatni punkt nieco uległ zmianie. Za wniesioną poprawką posła Platformy Obywatelskiej opowiedziała się znaczna część sali, w tym także posłowie Prawa i Sprawiedliwości. I dzięki temu wszystkie osoby, które kwalifikowane są jako niepełnosprawne, otrzymają świadczenie 500 plus bez względu na ich środki i dochody. Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS-u lub innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe.
Dyskusja w tym temacie nie zakończyła się jedynie na osobach, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Na dodatkowe fundusze mogą liczyć także emeryci i renciści. Nawet Ci bardziej zamożni, ponieważ i u nich nie będzie kontrolowany dochód i każdy, kto złoży wniosek, będzie mógł się wzbogacić o dodatkowe 500 zł. A tych osób, według statystyk z 2017 roku, jest co najmniej 1,3 miliona emerytów.
Istnieje jednak możliwość, że wszystkie zmiany i dodatkowe poprawki, o które ubiegali się posłowie i przedstawiciele osób niepełnosprawnych, zostaną cofnięte przez Senat. Ale o tym przekonamy się w środę, 31 lipca.
Napisz komentarz
Komentarze