Zawilgocenie budynków – co jest powodem tego zjawiska?
Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub jej nieprawidłowe wykonanie. Często przyczyną zawilgocenia fundamentów jest też wysoki poziom wód gruntowych. W różnych okresach normalny poziom wód szybko się podnosi z uwagi na zwiększone opady czy wiosenne roztopy.
Niekiedy powodem pojawiania się wilgoci w budynku jest brak wykonania drenażu opaskowego wokół ścian piwniczych lub fundamentowych. Inne przyczyny takiego zjawiska to nieszczelność kanalizacji sanitarnej lub wewnętrznej instalacji wodnej w budynku. Osuszanie budynków jest też konieczne w przypadku wadliwego wykonania połaci dachowej.
Jak uchronić budynek przed wilgocią?
Niezależnie od przypadku zawsze należy wyeliminować i zlikwidować źródło zawilgocenia budynku. Warto przy tym pamiętać, że wielu problemów można uniknąć poprzez zastosowanie prawidłowych rozwiązań, a więc wykonanie drenażu przy fundamencie, zastosowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń czy montaż izolacji dla wybranych elementów budynku. Ogromne znaczenie ma też właściwa impregnacja więźby dachu i utrzymanie odpowiedniej szczelności pokrycia dachowego.
W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych problemem są często zawory zwrotne, które powinno się w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed cofaniem się ścieków czy wód odpadowych. Warto zdecydować się na montaż dodatkowych uszczelnień. Zawsze wskazana jest wymiana niedziałających odcinków instalacji.
Osuszanie budynków – jak się za to zabrać?
Jeśli wentylacja w pomieszczeniach nie działa w sposób prawidłowy eksperci zalecają wymianę starych okien na nowoczesne okna z nawiewnikami lub przynajmniej ich rozszczelnienie. Kolejnym krokiem na drodze do zapobiegania powstawaniu zawilgoceń jest przeprowadzenie konserwacji i renowacji wszelkich wad i uszkodzeń. Takie prace powinien przy tym przeprowadzić specjalista w tym zakresie. Sprawdzi on wszystkie miejsca zawilgoceń, dokona odpowiednich odkrywek i przeprowadzi pomiary wilgotnościowe elementów budynku, które są zagrożone zawilgoceniem.
Wykonana w ten sposób ekspertyza wraz z opinią stanu istniejącego czy dokumentacją techniczną pozwala na wprowadzenie najbardziej optymalnych rozwiązań. Inspektor jest również w stanie przedstawić najlepszą metodę wykonania prac remontowych i konserwacyjnych.
Co zrobić w przypadku zawilgocenia fundamentów?
W takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe wykonane osuszanie fundamentów budynku. Na ogół stosuje się do tego celu specjalne substancje chemiczne i specjalistyczne tynki. Dużą popularnością cieszą się również osuszacze kondensacyjne.
Podczas osuszania budynków, niezależnie od tego czy proces ten dotyczy fundamentów, piwnic czy innych pomieszczeń, należy zapewnić odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Poza tym po osuszeniu murów, jeszcze przed ponownym tynkowaniem ścian, trzeba sprawdzić poziom wilgotności. Jeśli okaże się on nieodpowiedni, trzeba wnętrza ponownie przewietrzyć.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 42%. Ściany powinno się również zawsze impregnować odpowiednim do tego celu preparatem przeciw grzybom i pleśni.
Więcej informacji na:
Napisz komentarz
Komentarze