Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Osuszanie budynków – skąd się bierze zawilgocenie i jak z nim walczyć?

Podziel się
Oceń

Każdy budynek, niezależnie od tego, kiedy został wybudowany powinien być nie tylko ciepły, ale i suchy. Niestety wielu właścicieli boryka się jednak z problemem wilgoci w domu czy mieszkaniu. Problem ten dotyczy ścian, dachów, fundamentów i stropów.

Zawilgocenie budynków – co jest powodem tego zjawiska?

Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub jej nieprawidłowe wykonanie. Często przyczyną zawilgocenia fundamentów jest też wysoki poziom wód gruntowych. W różnych okresach normalny poziom wód szybko się podnosi z uwagi na zwiększone opady czy wiosenne roztopy.

Niekiedy powodem pojawiania się wilgoci w budynku jest brak wykonania drenażu opaskowego wokół ścian piwniczych lub fundamentowych. Inne przyczyny takiego zjawiska to nieszczelność kanalizacji sanitarnej lub wewnętrznej instalacji wodnej w budynku. Osuszanie budynków jest też konieczne w przypadku wadliwego wykonania połaci dachowej.

Jak uchronić budynek przed wilgocią?

Niezależnie od przypadku zawsze należy wyeliminować i zlikwidować źródło zawilgocenia budynku. Warto przy tym pamiętać, że wielu problemów można uniknąć poprzez zastosowanie prawidłowych rozwiązań, a więc wykonanie drenażu przy fundamencie, zastosowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń czy montaż izolacji dla wybranych elementów budynku. Ogromne znaczenie ma też właściwa impregnacja więźby dachu i utrzymanie odpowiedniej szczelności pokrycia dachowego.

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych problemem są często zawory zwrotne, które powinno się w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed cofaniem się ścieków czy wód odpadowych. Warto zdecydować się na montaż dodatkowych uszczelnień. Zawsze wskazana jest wymiana niedziałających odcinków instalacji.

Osuszanie budynków – jak się za to zabrać?

Jeśli wentylacja w pomieszczeniach nie działa w sposób prawidłowy eksperci zalecają wymianę starych okien na nowoczesne okna z nawiewnikami lub przynajmniej ich rozszczelnienie. Kolejnym krokiem na drodze do zapobiegania powstawaniu zawilgoceń jest przeprowadzenie konserwacji i renowacji wszelkich wad i uszkodzeń. Takie prace powinien przy tym przeprowadzić specjalista w tym zakresie. Sprawdzi on wszystkie miejsca zawilgoceń, dokona odpowiednich odkrywek i przeprowadzi pomiary wilgotnościowe elementów budynku, które są zagrożone zawilgoceniem.

Wykonana w ten sposób ekspertyza wraz z opinią stanu istniejącego czy dokumentacją techniczną pozwala na wprowadzenie najbardziej optymalnych rozwiązań. Inspektor jest również w stanie przedstawić najlepszą metodę wykonania prac remontowych i konserwacyjnych.

Co zrobić w przypadku zawilgocenia fundamentów?

W takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe wykonane osuszanie fundamentów budynku. Na ogół stosuje się do tego celu specjalne substancje chemiczne i specjalistyczne tynki. Dużą popularnością cieszą się również osuszacze kondensacyjne.

Podczas osuszania budynków, niezależnie od tego czy proces ten dotyczy fundamentów, piwnic czy innych pomieszczeń, należy zapewnić odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Poza tym po osuszeniu murów, jeszcze przed ponownym tynkowaniem ścian, trzeba sprawdzić poziom wilgotności. Jeśli okaże się on nieodpowiedni, trzeba wnętrza ponownie przewietrzyć.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 42%. Ściany powinno się również zawsze impregnować odpowiednim do tego celu preparatem przeciw grzybom i pleśni.

Więcej informacji na:

http://osuszanieciak.pl/osuszanie-budynkow/


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego