Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Osuszanie budynków – skąd się bierze zawilgocenie i jak z nim walczyć?

Podziel się
Oceń

Każdy budynek, niezależnie od tego, kiedy został wybudowany powinien być nie tylko ciepły, ale i suchy. Niestety wielu właścicieli boryka się jednak z problemem wilgoci w domu czy mieszkaniu. Problem ten dotyczy ścian, dachów, fundamentów i stropów.

Zawilgocenie budynków – co jest powodem tego zjawiska?

Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub jej nieprawidłowe wykonanie. Często przyczyną zawilgocenia fundamentów jest też wysoki poziom wód gruntowych. W różnych okresach normalny poziom wód szybko się podnosi z uwagi na zwiększone opady czy wiosenne roztopy.

Niekiedy powodem pojawiania się wilgoci w budynku jest brak wykonania drenażu opaskowego wokół ścian piwniczych lub fundamentowych. Inne przyczyny takiego zjawiska to nieszczelność kanalizacji sanitarnej lub wewnętrznej instalacji wodnej w budynku. Osuszanie budynków jest też konieczne w przypadku wadliwego wykonania połaci dachowej.

Jak uchronić budynek przed wilgocią?

Niezależnie od przypadku zawsze należy wyeliminować i zlikwidować źródło zawilgocenia budynku. Warto przy tym pamiętać, że wielu problemów można uniknąć poprzez zastosowanie prawidłowych rozwiązań, a więc wykonanie drenażu przy fundamencie, zastosowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń czy montaż izolacji dla wybranych elementów budynku. Ogromne znaczenie ma też właściwa impregnacja więźby dachu i utrzymanie odpowiedniej szczelności pokrycia dachowego.

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych problemem są często zawory zwrotne, które powinno się w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed cofaniem się ścieków czy wód odpadowych. Warto zdecydować się na montaż dodatkowych uszczelnień. Zawsze wskazana jest wymiana niedziałających odcinków instalacji.

Osuszanie budynków – jak się za to zabrać?

Jeśli wentylacja w pomieszczeniach nie działa w sposób prawidłowy eksperci zalecają wymianę starych okien na nowoczesne okna z nawiewnikami lub przynajmniej ich rozszczelnienie. Kolejnym krokiem na drodze do zapobiegania powstawaniu zawilgoceń jest przeprowadzenie konserwacji i renowacji wszelkich wad i uszkodzeń. Takie prace powinien przy tym przeprowadzić specjalista w tym zakresie. Sprawdzi on wszystkie miejsca zawilgoceń, dokona odpowiednich odkrywek i przeprowadzi pomiary wilgotnościowe elementów budynku, które są zagrożone zawilgoceniem.

Wykonana w ten sposób ekspertyza wraz z opinią stanu istniejącego czy dokumentacją techniczną pozwala na wprowadzenie najbardziej optymalnych rozwiązań. Inspektor jest również w stanie przedstawić najlepszą metodę wykonania prac remontowych i konserwacyjnych.

Co zrobić w przypadku zawilgocenia fundamentów?

W takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe wykonane osuszanie fundamentów budynku. Na ogół stosuje się do tego celu specjalne substancje chemiczne i specjalistyczne tynki. Dużą popularnością cieszą się również osuszacze kondensacyjne.

Podczas osuszania budynków, niezależnie od tego czy proces ten dotyczy fundamentów, piwnic czy innych pomieszczeń, należy zapewnić odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Poza tym po osuszeniu murów, jeszcze przed ponownym tynkowaniem ścian, trzeba sprawdzić poziom wilgotności. Jeśli okaże się on nieodpowiedni, trzeba wnętrza ponownie przewietrzyć.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 42%. Ściany powinno się również zawsze impregnować odpowiednim do tego celu preparatem przeciw grzybom i pleśni.

Więcej informacji na:

http://osuszanieciak.pl/osuszanie-budynkow/


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.