W piśmie czytamy:
W bieżącym roku w związku z trudnościami formalno-organizacyjnymi Samorząd Województwa Małopolskiego zadecydował o zawieszeniu przekazywania dodatkowych środków na realizację projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”. Dlatego też Małopolska Organizacja Turystyczna z przykrością zmuszona jest zawiesić jego realizację w dotychczasowej formule. W okresie letnim drewniane obiekty znajdujące się na SAD w Małopolsce nie będą udostępniane w sposób zorganizowany przez MOT. Do końca roku konturowane będzie udostępnianie jedynie drewnianych świątyń wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
MOT tłumaczy swoją decyzję przede wszystkim wysokimi kosztami utrzymania SAD, które w ubiegłym roku wyniosły około 1 060 000,00 zł i niemal w stu procentach pochodziły ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego.
Oznacza to, że w świątyniach wpisanych na SAD i niebędących zabytkami UNESCO najprawdopodobniej nie spotkamy już, przynajmniej w tym sezonie, przewodników, którzy z ogromnym zamiłowaniem zajmowali się oprowadzaniem turystów.
W roku bieżącym przy wzroście kosztów zatrudnienia oraz zawieszenia przekazania dodatkowych środków Województwa Małopolskiego, MOT nie jest w stanie finansować realizowanego projektu w dotychczasowej formule.
Decyzja ta może być dla Gorlickiego (i nie tylko) fatalna w skutkach, bo to właśnie zabytki na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej przyciągały do nas turystów, którzy już teraz odbiją się od zamkniętych drzwi. Jeszcze kilka dni temu chyba nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się w ogóle wydarzyć, ale argument o setkach tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzali zabytki wpisane na SAD, jest chyba niewystarczający...
AKTUALIZACJA
Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o dofinansowaniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej dodatkową kwotą 700 tys. zł. Kwota ta umożliwi m.in. dalszy rozwój Szlaku Architektury Drewnianej i promocję Małopolskiej Trasy Smakoszy.
Pomysł utworzenia Szlaku Architektury Drewnianej narodził się blisko 20 lat temu z inicjatywy władz Małopolski. Obecnie szlak liczy 255 obiektów, które są zlokalizowane na terenie wszystkich małopolskich powiatów, w ponad 100 gminach.
Obiekty należące do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej to prawdziwe turystyczne perełki. Zależy nam na dalszym rozwijaniu tej inicjatywy, stąd decyzja o przyznaniu dodatkowych środków, które pozwolą zachować piękno naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
Napisz komentarz
Komentarze