Nic więc dziwnego, że coraz częściej na ulicach polskich miast, zwłaszcza na południu, można usłyszeć język ukraiński, najwięcej przedstawicieli tego kraju znajduje u nas zajęcie.
W ostatnich dniach podczas spacerów po gorlickich uliczkach można zaobserwować grupki osób, najprawdopodobniej Ukraińców, którzy zwiedzają nasze miasto. Czy rozglądają się za zajęciem? Czy szukają pracy w naszym mieście?
Czy pracodawcy są zainteresowani pracownikami zza wschodniej granicy?
Zasięgnęliśmy informacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gorlicach.
Pracodawcy składają oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, dotyczy to ich zgodnie z ustawą podczas zatrudniania obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy - mówi Anna Lipa, pełniąca obowiązki Naczelnika Wydziału Usług Rynku Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gorlicach.
W 2018 roku gorlicki urząd wpisał do ewidencji 711 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, to jest o 131 oświadczeń mniej niż w roku poprzednim. Złożyło je 87 pracodawców i dotyczyły one głównie 3 branż, głównie budownictwa (aż 87%), ale też transportu i przetwórstwa przemysłowego.
Największą grupę, wśród zatrudnionych, stanowią Ukraińcy, potem Białorusini i Gruzini.
W pierwszych miesiącach obecnego roku nie odnotowaliśmy większych zmian w zainteresowaniu pracodawców i pracowników pochodzących spoza naszego kraju, jest ich trochę mniej, natomiast nie są to znaczące różnice. Duże znaczenie ma tu region, bo większość pracowników jest delegowanych do pracy poza naszym powiatem i tak naprawdę pracują na terenie całego kraju, z tej ogólnej liczby tylko około 20% z nich pracuje w powiecie gorlickim.
Jadąc wzdłuż autostrady A4, w większości punktów gastronomicznych, usługowych, na budowach króluje język naszych wschodnich sąsiadów. Nic dziwnego, to najlepsze miejsce pod względem logistyki dla pogodzenia miejsc zamieszkania i pracy.
Według danych ZUS-u początek roku przyniósł spadek liczby cudzoziemców w całym kraju. Pod koniec grudnia w rejestrach instytucji było 570 tys. obcokrajowców, w styczniu ich liczba zmniejszyła się do 559 tysięcy.
Na Sądecczyźnie pod koniec grudnia notowano 11,3 tys. obywateli innych państw, teraz ich liczba zmniejszyła się do 10,8 tysiąca, dane te dotyczą również oddziału gorlickiego, który jest jednostką podległą pod Inspektorat w Nowym Sączu.
Napisz komentarz
Komentarze