Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny

Nowocześniej w bibliotekach

Podziel się
Oceń

  Prezentacja projektu, zintegrowanie działań, wzajemne poznanie, publiczne ogłoszenie przetargu, a na koniec gromkie sto lat...To niektóre elementy spotkania partnerów projektu pn. “Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych” realizowanego przez Powiat Gorlicki w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Spotkanie pod przewodnictwem starosty Mirosława Wędrychowicza miało miejsce w Starostwie Powiatowym w Gorlicach.

 

W spotkaniu wzięli udział delegaci 33 bibliotek – partnerów projektu z całego województwa małopolskiego. Jego głównym celem było podsumowanie pierwszego etapu realizacji projektu, wymiana informacji na temat procedur, przepływów finansowych, promocji i zarządzania projektem a także wsparcie procesów integracyjnych w konsorcjum. Była to także okazja do wzajemnego poznania się i przedstawienia zespołu realizacyjnego. Tworzą go: Daniel Markowicz - koordynator całości inspektor w wydziale rozwoju oraz Marta Orlewska i Katarzyna Olejarz. Wspierają ich: Jarosław Górski - w zakresie organizacji przetargów i Jan Adamczyk - specjalista ds. sprzętu komputerowego i oprogramowania. Nad przepływem środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego do beneficjentów ostatecznych nadzór sprawują: dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbieta Knapik oraz księgowa tejże placówki Anna Cop-Data.
Uczestników spotkania powitał starosta Mirosław Wędrychowicz, który przypomniał, że „...cały projekt rozpoczął się bardzo niewinnie od prośby dyrektorek bibliotek z Gorlic i Biecza o wsparcie w zakupie komputerów. Ta myśl została znacznie rozwinięta i po kilku miesiącach powstał projekt obejmujący nie tylko powiat gorlicki ale także biblioteki z całej Małopolski. Nasz pomysł spotkał się z zainteresowaniem ze strony czterech powiatów i 33 bibliotek, a łącznie z filiami to w projekcie bierze udział 85 bibliotek.  Jest to jedyny taki projekt w skali województwa, w którym bierze udział aż tylu partnerów, a powiat gorlicki koordynuje jego realizację...”
W trakcie spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz uruchomił pierwszy przetarg w ramach projektu. Dotyczy on dostawy wraz z instalacją sprzętu komputerowego dla potrzeb bibliotek z terenu woj. Małopolskiego. Chodzi m.in. o 106 różnego typu zestawów komputerowych,  57 drukarek oraz czytniki kodów kreskowych i routery. Zamówienie ma być zrealizowane do 30.06.2011 roku. Do bibliotek z powiatu gorlickiego trafi m.in. 39 zestawów komputerowych oraz 27 drukarek. Kolejny przetarg dotyczył będzie oprogramowania.
Dzięki temu każda z bibliotek gminnych razem z filiami będzie tworzyła centralny katalog zawierający, zależnie od przyjętych przez bibliotekę założeń, bazę zasobów i/lub bazę bibliograficzną. Jednocześnie każda będzie pracowała z centralną bazą czytelników gminy.
Dla wszystkich baz zostanie uruchomiony portal internetowy z multiwyszukiwarką, która pozwoli na równoczesne przeszukiwanie wszystkich baz w danym powiecie.
Podczas spotkania koordynator Daniel Markowicz zapoznał zebranych z aktualnym stanem realizacji projektu oraz udzielał wyjaśnień na temat dalszego przebiegu prac w tym zakresie.
Na zakończenie przedstawicielki bibliotek podziękowały staroście gorlickiemu za inicjatywę, opracowanie i wdrożenie do realizacji tego ważnego projektu oraz przekazały kwiaty i obraz, a wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali gromkie Sto lat!



Przypomnijmy
Celem projektu “Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych” jest wykorzystanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych do zarządzania zbiorami bibliotecznymi 33 bibliotek z terenu powiatu gorlickiego i powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego, miechowskiego i olkuskiego. Licząc z filiami będzie to 85 bibliotek, co stanowi 43,3% ogółu tego typu placówek w powiatach objętych projektem.
W naszym powiecie z projektu skorzysta 10 bibliotek wraz z filiami w następujących miejscowościach:  Biecz, Binarowa, Głęboka, Libusza, Rożnowice, Bobowa, Siedliska, Wilczyska,  Dominikowice, Kobylanka, Szymbark, Zagórzany, Gorlice, Lipinki, Kryg, Wójtowa, Łużna, Szalowa, Wola Łużańska, Moszczenica, Staszkówka, Ropa, Łosie, Sękowa, Uście Gorlickie, Gładyszów, Śnietnica, Wysowa.
Projekt został złożony przez Zarząd Powiatu Gorlickiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego 23 marca 2010 roku. 23 lipca 2010 Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy projektów po ocenie strategicznej. Na tej liście, wśród 52 projektów, znalazł się także wniosek Powiatu Gorlickiego. 27 grudnia 2010 roku nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w ramach  Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś Priorytetowa 1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego w wysokości 1,05 mln zł przy całkowitej wartości projektu 1,4 mln zł.

Ewa Żarnowska
www.powiatgorlicki.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego